Chłodniejszy okres od świąt do połowy kwietnia! – Wstępne analizy

Po bardzo ciepłym choć krótkim akcencie wiosny na koniec marca kwiecień zaczyna się od ochłodzenia. W czwartek lokalnie pojawiły się wiosenne burze, lecz było ich mniej niż zakładały prognozy. Od piątku wieje już zimnym wiatrem z północy.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Napływ ciepłych mas powietrza został nagle zepchnięty przez rozwój wyżu w okolicy Wysp Brytyjskich i spływające z północy zimniejsze porcje powietrza arktycznego. W Wielką Sobotę za wtórnym chłodnym frontem arktyczna masa powietrza zawierać będzie więcej wilgoci, która o tej porze roku skutkować będzie licznym rozwojem płytko wypiętrzonych komórek konwekcyjnych, a nawet możliwe wyładowania. Komórkom towarzyszyć będą opady mieszane deszczu i krupy śnieżnej, a w górach wróci śnieg.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W pierwszy dzień świąt spokojniej, gdyż klin wyżowy sięgnie nad Polskę. Po mroźnym poranku, kiedy możliwe spadki temperatury do -5 st.C czeka nas pogodny dzień.  W poniedziałek wielkanocny napłynie już nieco cieplejsze powietrze, ale pojawi się kolejny zimny front, wędrujący z północnego zachodu, a za nim kolejna, świeża porcja arktycznego morskiego powietrza, która utrzyma się do piątku (09.04)

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W poniedziałek na froncie nagle temperatura spadnie o 10 st, a deszcz zmieni się w śnieg. W tym okresie nad naszym krajem nocami pojawią się liczne przymrozki, możliwe oblodzenia. Lokalnie temperatura może spadać do -10 st.C! Okresowo pojawią się opady mieszane, a nawet śnieżyce. Możliwe burze.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W kolejny weekend po nieznacznym ociepleniu możliwa kolejna, już trzecia w tym miesiącu fala zimna, która potrwałaby do 13 kwietnia z kolejnymi akcentami zimowymi i przymrozkami. Też możliwe burze i silny wiatr.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Mniej więcej od połowy miesiąca dopiero oczekiwać można poprawy pogody i ocieplenia z temperaturami powyżej 20 st.C. Tak więc przed nami do dwóch tygodni mieszanki pogodowej ostatniej walki zimy z wiosną. Wiadomo wiosna w końcu i tak wygra więc można być dobrej myśli.

Comments are closed.