Już w najbliższy weekend zmieniamy czas na letni! – Ważna Informacja

To oznacza, że w nocy 27/28 marca przestawiamy zegarki z 02 na 03 cią. Będziemy więc spali o godzinę krócej. Plusem tego rozwiązania jest dłuższe popołudnie i wieczór.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Czas letni to czas wschodnioeuropejski, zaś czas zimowy to nasz właściwy czas środkowoeuropejski, który pokrywa się bardziej z czasem słonecznym. (południe słoneczne w czasie zimowym wypada w okolicach 12:00, a w letnim około 13:00)

Europa miała już rezygnować z co półrocznego przestawiania zegarów w 2019 z ostatnim przestawianiem w marcu 2021, ale nie osiągnięto rozstrzygnięcia tej kwestii, więc pewnie zmiany czasu w dalszym ciągu będą konieczne. Być może ma to też jakiś związek z elektroniką, która automatycznie się przestawia.

Brak zgodności jest w poszczególnych krajach. Polska i niektóre kraje chcą na stałe pozostać w czasie letnim, inne w zimowym, a jeszcze inne chcą przestawiać nadal. Nie ma co dodawać, że ten brak zgodności może wpłynąć poważnie na handel, komunikację, a w obecnej sytuacji utrzymuje się zgodność.

 

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski – Meteo24

Kiedyś uważano, że zmiana czasu powoduje korzyści ekonomiczne. Mniejsze zużycie energii elektrycznej latem bo wieczory późne i ranki wczesne, zaś w zimie w porannym szczycie mniejsze zużycie energii, bo szybciej jasno, ale z kolei wieczór jeszcze wcześniejszy. Jednak nie ma dowodów na tą oszczędność przynajmniej w obecnych czasach.

Autor Zdjęcia z Ustki Marcin Nowak

Autor Zdjęcia z Ustki Marcin Nowak

Są jednak też koszty, a największe z nich dotyczą przesuwania dobowego rytmu do którego na nowo trzeba się przystosować psychicznie i fizycznie (przesuwanie godzin snu, pory obiadowej, czasu pracy  – zegar biologiczny) Zmiana czasu następuje zawsze w weekendy z soboty na niedzielę co ma łagodzić efekt przestawienia np. w rozkładzie jazdy pociągów mamy sytuację kiedy pociąg stoi godzinę dłużej lub szybciej wyrusza w trasę, pewnie z tego przyjęło się, że po północy bliżej niedzielnego poranka przestawiamy zegarki.

Comments are closed.