Marzec rozpocznie się spokojnie, ale w perspektywie widać dynamikę!

Rekordowy luty właśnie dobiegł końca. To oznacza, że wkraczamy już w okres meteorologicznej wiosny. Marzec zacznie się od spokojnej aury z umiarkowanymi temperaturami.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Luty był niezwykły. Amplituda temperatur między najzimniejszym a najcieplejszym dniem w naszym kraju osiągnęła… 50 st! Mroźne masy powietrza sąsiadowały z afrykańskimi masami, które naznaczone były pyłem saharyjskim. Przypomnijmy sobie tylko zjawisko “czerwonego śniegu” z pierwszej niedzieli tego miesiąca i “marsjańskiego nieba” na koniec miesiąca z temperaturą która pobiła historyczny rekord. W wielu regionach było aż 20 st lub nieco ponad.

Źródło danych: meteociel

Pogoda już wróciła do normy. Spływ chłodniejszych, ale nie mroźnych mas powietrza przynosi temperatury kilka stopni powyżej zera i przymrozki w nocy. Do tego obserwujemy rozbudowę wyżu, który znad Morza Północnego powędruje nad Bałkany. Wyż ten sprowadza wilgotne masy powietrza, które objawiają się niskimi chmurami warstwowymi, oraz mgłami. Sytuacja utrzyma się do około 04 marca. Temperatura lekko wzrośnie w dzień do nawet 10-13 st.C

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Następnie z północy zejdzie zimny front za którym spłynie fala arktycznego powietrza. Wróci śnieg, ale intensywne opady raczej tylko na południu i Pomorzu. Na krótko wróci silniejszy mróz, ale głównie nocami. W dzień za sprawą słońca będzie lekko na plusie.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Większa dynamika w pogodzie może wystąpić w drugiej dekadzie miesiąca, kiedy na Bałtyku wystąpi sztorm, a w pozostałych regionach przelotne opady mieszane, burze i wichura.

 

Comments are closed.