Nadciąga solidna fala ciepła! – Wstępne prognozy

Zima, która w ostatnich dniach mocno dała o sobie znać nad naszym krajem nagle dość niespodziewanie odpuszcza. Odpuszcza standardowo, bo stopniowo odwilż z zachodu wędruje na wschód, wypierając mroźne powietrze.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Wraz z nagłą odwilżą śnieg gwałtownie topnieje, podczas gdy gleba jest przemarznięta. To powoduje grząskie błoto. Zlodowaciałe rzeki grożą wylaniem, ale lodołamacze mają nagle dobre warunki do pracy i zniwelowania problemu. W czwartek przy zachodniej granicy było już 11 st powyżej zera.

Źródło danych: meteociel.fr

To jednak dopiero zaczątek prawdziwej fali ciepła, które od niedzieli przez większą część przyszłego tygodnia przyniesie iście wiosenne temperatury w całym kraju. Na południu słupki rtęci mogą zbliżyć się aż do 20 st! Do tego dominować będzie pogodna i słoneczna aura.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Sprawcą tak znacznego ocieplenia będzie wał wyżowy w układzie Omega, który rozwinie się znad północnej Afryki nad południową Europę, klinem wcinając się nad nasz kraj, oraz Skandynawię. Możliwe, że wraz z ciepłym powietrzem napłynie pył znad Sahary. Będzie to druga taka sytuacja w tym miesiącu. Pierwsza była niespełna 2 tygodnie temu, kiedy to w układzie niskiego ciśnienia w wielu regionach Europy, a też nad Polską wystąpiło rzadkie zjawisko “czerwonego śniegu”

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło danych: university of Athens

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Ocieplenie potrwałoby niemal do końca lutego, kiedy to wyż ulegnie załamaniu, a kolejny może rozwinąć się na Atlantyku. Taka blokada skutkować może powrotem mroźnych wiatrów z północy w marcu. Tak więc zima może nagle wrócić po tym ociepleniu. Warto mieć to na uwadze.

Comments are closed.