Dynamiczna wymiana mas powietrza i możliwe burze śnieżne! – Ważne Informacje

Z upływem dni nad obszar kraju nadal napływać będzie mroźne i na ogół też dość wilgotne oraz niestabilne powietrze pochodzenia arktycznego. W dodatku na północy i zachodzie Polski istnieje ryzyko rozwoju burz śnieżnych oraz komórek konwekcyjnych, które związane będą z dynamicznym efektem Morza Bałtyckiego.

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia Mariusz Jasłowski – Meteo24

Źródło Danych - Weeterzentrale.de

Źródło Danych – Weeterzentrale.de

Szczególnie na dynamiczną i śnieżną pogodę w najbliższych dniach muszą przygotować się mieszkańcy gmin nadmorskich oraz częściowo zachodniej i północnej części Polski. Tam z kolei w wyniku spływu arktycznego powietrza i ze względu na podwyższone warunki kinematyczne będą sprzyjać korzystne warunki na rozwój masowej konwekcji i burz śnieżnych. Dodatkowo w tej części omawianego obszaru pojawiać będą się liczne oraz silne opady śniegu, którym towarzyszyć mogą wyładowania atmosferyczne oraz silny wiatr.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Jedynie na południu w Centrum i na wschodzie naszego kraju zaznaczy się dynamiczny układ niskiego ciśnienia oraz kolejny system frontów atmosferycznych, który także w tej części obszaru przynosić będzie ze sobą opady śniegu i marznącego deszczu o zmiennym i silnym natężeniu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W zamian tego temperatura powietrza w różnej części Polski i na Wybrzeżu oscylować na ogół będzie od -20°C do nawet +8°C. Poza tym w wyniku pionowego kontrastu termicznego występować będzie silny proces do rozbudowania sporo chmur kłębiastych. Szczególnie najbardziej dały by się we znaki one w całym pasie nadmorskim i na Pomorzu.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Na nieco większe zmiany pogody musimy jeszcze trochę poczekać. Ale jak wynika z najnowszych aktualizacji z modeli numerycznych. Z upływem kolejnych dni i być może pod koniec miesiąca zacznie od zachodu i południowego-zachodu Europy napływać nieco cieplejsze powietrze oraz między innymi zaznaczy się też kolejny front atmosferyczny.

 

 

Comments are closed.