Dynamiczna wymiana mas powietrza w lutym! – Wstępne Prognozy

Styczeń kończy się częstymi i obfitymi opadami śniegu. Cały miesiąc zapisuje się jako klasycznie zimowy. Liczne przymrozki i opady śniegu dobrze rokują na wiosnę w kontekście zmniejszenia zagrożenia suszą. Co przyniesie luty?

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Obecnie nad Polskę sięga front atmosferyczny znad Niemiec, oddzielający arktyczną masę powietrza od polarnomorskiej. Falujący niż przynosi ze sobą intensywne opady śniegu na południu kraju, zaś na Pomorzu pojawiać się będą przelotne, okresowo też silniejsze opady śniegu oraz między innymi niewykluczone burze śnieżne.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Następnie niż odsunie się na wschód i nad Polskę spłyną arktyczne masy i zacznie się rozbudowywać klin wyżowy. Temperatura całodobowo pozostanie ujemna, a w nocy może się zdarzyć nawet dwucyfrowy mróz i mgły osadzające szadź.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W połowie tygodnia z zachodu przyjdzie ciepły front przynosząc opady od śniegu po deszcz i nagły wzrost temperatury, ale przejściowy, po czym dalej spłyną arktyczne masy powietrza, głównie na północny wschód kraju.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Polska widocznie na dłuższy czas pozostanie w obszarze aktywnego frontu oddzielającego arktyczne od ciepłych, polarnomorskich mas powietrza. Trzeba się więc liczyć z licznymi opadami od śniegu po deszcz i roztopy na przemian z gołoledzią. Może też wystąpić fala silniejszego powiewu mroźnego powietrza. Tak więc w dalszym ciągu aura będzie trudna dla kierowców. Zima w tym roku zdecydowanie należy do co najmniej normalnych, a więc utrudniających życie kierowcom. W lutym też będą ciężkie warunki do jazdy.

 

Comments are closed.