Przed nami kolejne dynamiczne zmiany pogody! – wstępne prognozy.

Kolejny tydzień stycznia tym razem przyniósł nagłą zmianę z bardzo mroźnej na bardzo ciepłą aurę. Ale to nie koniec przed nami kolejne dynamiczne zmiany pogody.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Zmiana temperatury w naszym kraju w ciągu zaledwie 5 dni z -27 st C na Suwalszczyźnie w poniedziałek do aż 13 st na Ziemi Lubuskiej w piątek robi duże wrażenie. Za ten stan rzeczy odpowiedzialna była początkowo bańka mroźnego powietrza nad wschodnią Europą, która szybko została wyparta przez napływ ciepłej, polarnomorskiej masy powietrza z zachodu.

Źródło danych: meteociel.fr

Zjawiska te wywołały szereg utrudnień: Od awarii ciepłowni pozbawiającej mieszkańców ciepłych kaloryferów, po utrudnienia komunikacyjne wywołane intensywnymi opadami śniegu, opadami mieszanymi i marznącym deszczem po nagłe roztopy powodujące podtopienia.

Po bardzo pogodnym i ciepłym piątku w sobotę nad Polskę nasunie się niż z mocno uwodnionym frontem na którym na zachodzie kraju pojawią się intensywne opady od deszczu po śnieg. Śniegu może spaść w kilka godzin od 5 do 15 cm pokrywy śnieżnej. Następnie temperatura spadnie w okolice 0 lub poniżej, więc znów będzie bardzo ślisko.

Źródło danych: wxcharts.com

Ochłodzenie z zachodu będzie posuwać się na wschód, więc coraz więcej regionów będzie miało z powrotem śnieg i lekki mróz. Ochłodzenie z przelotnymi opadami śniegu i mieszanymi potrwa też kilka dni po czym napłynie kolejna fala ocieplenia.

Źródło danych: wxcharts.com

Jednak z racji stykania się masy mroźnej z ciepłą nad naszym krajem pojawiać się będą kolejne niże z intensywnymi opadami różnej postaci. Tak więc przed nami zmienna, dynamiczna aura. Zima w tym roku skutecznie daje o sobie znać i jeszcze nie raz przyjdzie nam się mierzyć z jej wybrykami.

Comments are closed.