Mroźna i śnieżna zima zawitała w Polsce, ale nie na długo! – wstępne prognozy

Po kilku latach “byle jakiej” zimy możemy śmiało powiedzieć, że tegoroczny sezon nadrabia straty zeszłych lat. Jak długo potrwa ten stan?

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Połowa stycznia za nami. Obfitowała w takie zjawiska jak intensywne opady śniegu w różnych regionach kraju. Obecnie doszedł do tego mróz, głównie na wschodzie kraju, gdzie temperatura spada do -15 st.C a nawet jeszcze niżej.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Sprawcą sytuacji jest spływ z północy arktycznych mas powietrza, zwłaszcza nad wschodnią Polskę, czyli klasycznie. Do tego jest w niej sporo wilgoci, stąd dominacja chmur i opadów śniegu. Ciekawa sytuacja miała miejsce 13 stycznia, kiedy na froncie okluzji przemieszczającym się nad Niemcami rozwinął się bardzo rozległy i aktywny system burzowy.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Kolejne kilka dni przyniosą kulminację fali mrozów. W sobotę nad centralną Polskę znad Bałtyku sięgnie front okluzji, przynoszący kolejną porcję intensywnych opadów śniegu od Pomorza po centrum i południe kraju. Front oddzieli mniej mroźne powietrze na zachodzie kraju od tego bardziej mroźnego na wschodzie.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

W ciągu godzin front przesuwać się będzie na zachód, pchane przez zimne masy powietrza z północnego wschodu i już w niedzielę w całym kraju będzie mroźno, ale już pogodnie. W niedzielę nad ranem na wschodzie możliwe spadki temperatury poniżej -20 st.C, a w dzień wzrost do – 15 st.C! Równie zimna będzie noc z niedzieli na poniedziałek i trochę z poniedziałku na wtorek. Klasycznie na zachodzie najcieplej. Tutaj mroźno jedynie w niedzielę, w poniedziałek około 0 st.C, a od wtorku odwilż.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Z początkiem nowego tygodnia mroźne powietrze zacznie się już wycofywać z powrotem na wschód. Z zachodu napłyną chmury frontowe z opadami śniegu. To będzie początek większych zmian, zwiastujących rozwój strefowej wymiany mas powietrza.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Już we wtorek wkroczy z zachodu kolejny front, a wraz z nim ciepłe powietrze z zachodu i opady  śniegu przejdą szybko w deszcz. Zacznie też mocno wiać. Jednak z racji nagłego napływu ciepła nad zimny grunt pokryty grubą warstwą śniegu licznie rozwijać się będą mgły.

Źródło Danych - WXCHARTS.COM

Źródło Danych – WXCHARTS.COM

Po krótkiej adwekcji ciepła ochłodzi się do kolejnego weekendu. Wróci śnieg, ale następnie znów dynamiczna adwekcja ciepła w towarzystwie dynamicznego niżu atlantyckiego. Czyżby więc to miał być szybki kres pięknej zimy? Z pewnością skończy się ten mroźny i śnieżny okres synoptyczny, z którym mamy do czynienia od końca grudnia. Jednak zima może wrócić w lutym, jeśli ponownie zablokuje się atlantycka wymiana mas powietrza.

Comments are closed.