Łagodna zima i perspektywa ostrzejszych mrozów – wstępne prognozy

Styczeń wita na przeważającym obszarze kraju łagodną i całkiem śnieżną zimą. Śnieg odnotowany został już w każdym zakątku kraju. Miejscami leży do 20 cm pokrywy śnieżnej. Sytuacja niewidywana od kilku sezonów. Brakuje jeszcze mrozu, więc miejscami są też roztopy.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Sytuacja panująca obecnie nad Europejskim Obszarem Synoptycznym odznacza się dominacją chłodnych mas powietrza, ale prawdziwie mroźnych jeszcze nie jest zbyt wiele. Cyrkulacja atlantycka tak żywa w poprzednich latach w tym sezonie wyraźnie słabsza.

Źródło danych: wxcharts.com

Póki co chłodne masy powietrza polarnomorskiego lub arktycznego morskiego docierają do naszego kraju z północnego zachodu, niosąc sporą ilość chmur i opady śniegu. Miejscami idące od południa fronty przynoszą śnieżyce. Temperatury są łagodne w okolicy zera lub lekkiego plusa.

Źródło danych: wxcharts.com

Sytuacja niewiele zmieni się w ciągu kolejnego tygodnia. Na przemian fale chłodnego lub zimnego powietrza arktycznego nurkującego z północnego zachodu, następnie z północy i wyraźnie przyblokowany Atlantyk. Co jakiś czas pojawiać się będą opady śniegu, ale powinno być też więcej przejaśnień i rozpogodzeń, więc temperatury spadną do lekkiego mrozu.

Źródło danych: wxcharts.com

Źródło danych: wxcharts.com

Bardziej interesujące prognozy zaczynają się w okolicach 20 stycznia. Wtedy masy powietrza miałyby przyśpieszyć i do Polski miałaby się pojawić większa porcja ciepłych mas powietrza. Jednak co ciekawe nad Skandynawią i Rosją może zbierać się bardzo mroźna masa powietrza arktycznego (z temperaturami spadającymi do -35 st.C) Czyżby to ta czająca się Bestia ze Wschodu, o której ostatnio głośno w mediach?

Źródło danych: wxcharts.com

Szanse są może niewielkie, ale może się pojawić w najmniej spodziewanym momencie. Warto więc czuwać. Nigdy nie wiadomo w którym momencie gwałtowny spływ arktycznej masy postanowi pochłonąć Polskę i Europę Środkową jak w 2012 czy 2018 roku.

Comments are closed.