Wiatr halny i okresowe przymrozki! – Wstępne prognozy na przełom starego i nowego roku!

Początek zimy w tym roku przeważnie przywitał nas bardzo wiosennymi temperaturami. Lokalnie na zachodzie było 13-15 st.C. Jednak już w pierwszym dniu świąt ochłodziło się i pojawiły się opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu.

Obraz David Mark z Pixabay

W święta nadeszło ochłodzenie, które spowodowane było spływem arktycznej masy powietrza pochodzenia morskiego, dlatego przeważnie nie było mroźno, ale okresowo pojawiły się opady śniegu. W kolejnych dniach utrzyma się łagodne ochłodzenie, lecz przejściowo się ociepli, co będzie spowodowane zbliżającym się głębokim niżu znad Islandii nad Wyspy Brytyjskie i Francję, gdzie będzie się wypełniał. Niż ten nurkuje po zatoce geopotencjalnej, której ruch będzie blokowany jednym wyżem znad Atlantyku i drugim znad Rosji.

Źródło danych: wetter3.de

Polska pozostanie po wschodniej stronie tej zatoki niżowej, więc wymusi ona cyrkulację południowo-wschodnią mas powietrza, która pozostanie z nami już do Sylwestra. Jednak najmocniej da ona o sobie znać do wtorku (29.12), gdyż od niedzieli zacznie wiać mocny wiatr, zwłaszcza w górach, gdzie wystąpi halny. Wraz z halnym z południa napłynie przejściowo cieplejsze powietrze. Jednak pojawiać się też będą opady mieszane, zwłaszcza we wtorek.

Źródło danych: wxcharts.com

Sylwester i Nowy Rok już spokojniej. Bez halnego, ale w większości też bez opadów i bez mrozów. Spokojna i dość ciepła pogoda utrzymałaby się do 05 stycznia. Dopiero po tej dacie miałyby się pojawić niże z opadami mieszanymi, a w dalszej perspektywie większe szanse na incydenty zimowe w większym obszarze kraju.

Źródło danych: wxcharts.com

Źródło danych: wxcharts.com

Podsumowując przed nami kontynuacja przeważnie bezśnieżnej aury z licznymi tylko przymrozkami. Najgroźniejszym zjawiskiem będzie halny, na drugim miejscu oblodzenia.

Comments are closed.