Blokada wyżowa i dość ciepłe masy powietrza! – Wstępne Prognozy

Listopad po bardzo dynamicznym październiku przynosi uspokojenie wywołane rozwojowi silnych wyżów nad środkową Europą. Na jakiś czas cyrkulacja strefowa została zablokowana.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Wyż obecnie rozciąga się w okolicach środkowej Europy, a wał wyżowy sięga też na północ i wschód kontynentu. Z upływem dni stopniowo przemieszczać się będzie na wschód. Jednak do okolic 20 listopada możliwe, że pozostaniemy pod wpływem wyżu. Opady będą rzadkością.

Źródło danych: wetter3.de

Częste natomiast będą gęste mgły i niskie chmury stratus. Jednak okresowo będzie też bezchmurne niebo, a wtedy możliwe w nocy przymrozki. Obecne będą ciepłe masy polarnomorskie, ale o tej porze roku z racji inwersji i niskiego położenia słońca inwersja temperatury powodować będzie, że z każdym dniem stopniowo będzie coraz chłodniej.

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Źródło Danych - Wetterzentrale.de

Źródło Danych – Wetterzentrale.de

Na radykalniejsze zmiany poczekamy prawdopodobnie do 20 listopada, kiedy cyrkulacja strefowa na nowo się obudzi i dostaniemy się pod wpływ dynamicznych niżów. Możliwe, że wtedy spłynie arktyczne morskie powietrze i na nizinach pojawią się pierwsze w tym sezonie opady śniegu i deszczu ze śniegiem, oraz krup i burze.

Comments are closed.