Przełom października i listopada ciepły! Wstępne prognozy na zimę!

Po chłodniejszym epizodzie z połowy miesiąca “uruchomiła się” cyrkulacja strefowa, która tradycyjnie w okresie jesienno-zimowym objawia się wzmożonym napływem ciepłych mas powietrza nad Europę i Polskę.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Temperatura szybko wzrosła, do nawet 18-20 st.C, a nocą mniej przymrozków. W górach pojawiła się odwilż. W kolejnych dniach pozostaniemy pod wpływem strefowej cyrkulacji, wzmagającej się dzięki aktywności północno-atlantyckich niżów.

Źródło danych: wetter3.de

Cyrkulacja ta ulegnie wzmożeniu na przełomie października i listopada. Wszystkich Świętych w tym roku moją szansę upłynąć pod znakiem babiego lata.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Cyrkulacja taka dominować ma do końca prognoz (około 10 listopada z niewielką pauzą) Czy to zwiastun kolejnej ciepłej zimy? Pamiętajmy, że ostatnia była najcieplejszą w historii pomiarów. Oczywiście nic nie jest pewne, ale pojawiają się już pierwsze prognozy sezonowe na nadchodzący sezon zimowy.

Źródło danych: AccuWeather

Źródło danych: AccuWeather

Przeważają wersje ciepłe w Europie. Nigdzie  na terenie naszego kontynentu nie będzie specjalnie zimno (poniżej normy wieloletniej) Tak więc cyrkulacja strefowa będzie w dominacji. Poza tym mogą też zdarzać się sztormy, oraz liczne burze. Śnieg znów pojawiać się będzie rzadko.

Comments are closed.