Kolejne dni ze znacznym ochłodzeniem, intensywnymi opadami i silnym wiatrem!

Jesień w tym roku ma zdecydowanie dynamiczny przebieg: Liczne opady, nadzwyczaj gwałtowne burze, wahania temperatur. Dynamika utrzyma się!

Obraz David Mark z Pixabay

Taką aurę kształtują niże, które od trzeciej dekady września mają tendencję do gwałtownego nurkowania znad północnego Atlantyku, formowania falujących frontów, gdzie dochodzi do szczególnie dynamicznych zjawisk. Najwięcej dzieje się w Polsce wschodniej i centralnej, trochę też na północy i w górach. Stosunkowo najspokojniejsza jesień panuje na zachodzie kraju.

Źródło danych: wetter3.de

Obecnie nad Polską znajduje się kolejny pofalowany front chłodny. W centrum i na wschodzie wystąpiły kolejne liczne, całkiem gwałtowne burze z gradem. Za frontem zaczyna od zachodu spływać zimne powietrze polarnomorskie, a w kolejnych dniach może to być nawet powietrze arktyczne morskie. Temperatura będzie coraz bardziej przypominać już późnojesienną.  Nocami możliwe liczniejsze przymrozki, zaś za dnia maksymalnie od kilku do może jeszcze 15 st.C

Źródło danych: wetter3.de

 

Źródło danych: wetter3.de

Front będzie falował na wschodzie i w centrum kraju. Do najciekawszego zaburzenia na tym froncie dojść ma według prognoz w okolicach poniedziałku (12.10), kiedy to we Włoszech powstanie dynamiczny niż, który powędruje następnie nad Bałkany i stamtąd do wschodniej i centralnej Polski. Przyniesie on silne porywy wiatru do około 60-100 km/h z kierunków północno-wschodnich. Nad morzem możliwe będzie zjawisko cofki (kiedy woda morska jest wtłaczana do ujść rzek, powodując podtopienia i zalania portów i okolic ujść rzek). Poza wiatrem liczyć się trzeba z intensywnymi, wielogodzinnymi opadami deszczu na południu i w centrum kraju, także mogące powodować podtopienia i zalania. Z kolei na terenach wyżynnych i górskich sypnie śniegiem. Niewykluczone, że także na niżej położonych terenach pojawi się deszcz ze  śniegiem lub mokry śnieg w zimnym sektorze niżu.

Źródło danych: wetter3.de

 

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wxcharts.com

Po przejściu tego niżu w okolicach czwartku i piątku pogoda się uspokoi, ale pozostaniemy w zimnym powietrzu arktycznym lub polarnomorskim chłodnym. Trzeba się liczyć z przymrozkami, a nawet pierwszymi oblodzeniami. Na trochę cieplejsze masy powietrza poczekamy do trzeciej dekady października. Jednak na ten moment nie widać pięknego babiego lata i dłuższych okresów wyżowych.

Comments are closed.