Kapryśna aura z bardzo ciepłym okresem da się we znaki! – Wstępne Prognozy

Jesień przywitała nas całkiem miło. Jednak zaraz potem rozpoczęła typowe dla siebie zmiany w pogodzie. Kolejne dni będą kapryśne i zmienne, ale spokojnie – jeszcze ciepło ma szanse się pojawić.

Zdjęcie ilustracyjne: pixabay

Za te zmiany w dotychczas spokojnej aurze odpowiada rozległy niż, który zanurkował znad północnego Atlantyku nad Alpy. Wokół niego kręcą się mniejsze niże z pofalowanymi frontami atmosferycznymi. Między innymi pod ich wpływem jest Polska.

Źródło danych: wetter3.de

Od piątku niż za niżem przynosi do nas kolejne porcje opadów wielkoskalowych o sporym natężeniu i burze. Wytworzył się spory kontrast termiczny. W sobotę termometry wskazały maksymalnie od zaledwie 8 st.C  na Dolnym Śląsku do aż 26 st na Podlasiu! W niedzielę też dość spory kontrast temperatur zaznaczy się w centrum i na północy kraju, gdzie będzie od zaledwie 10 st.C w Wielkopolsce i na Kujawach po 21 na Wybrzeżu. Na południu trochę cieplej do 12-15 st.C. Nadal przez Polskę przechodzić będą długotrwałe dość intensywne opady deszczu, tym razem bardziej w północnej połowie kraju.

Źródło danych: wetter3.de

Nowy tydzień przyniesie złagodzenie kontrastów termicznych. Cała Polska znajdzie się już w chłodniejszej masie powietrza, ale nie w zimnej masie powietrza. W nocy raczej nie będzie przymrozków, a za dnia będzie od około 12 st w rejonach z opadami deszczu do 21 st w pogodniejszych. Tak więc będą się pojawiały opady deszczu, ale też okresowo będzie pogodniej. Będzie to rezultat obecności nad krajem wypełniającego się niżu.

Źródło danych: wetter3.de

Po jego wypełnieniu rozbuduje się na nowo cyrkulacja południowa, będąca efektem rozbudowy kolejnej zatoki niżowej nad Atlantykiem i silnego wyżu nad Rosją. Do Polski zaczną płynąć bardzo ciepłe masy powietrza aż znad Afryki, zwłaszcza do wschodniej i centralnej Polski, gdyż na zachodzie zalegać może już kolejny front atmosferyczny, a to oznacza szanse na burze. W ciepłym sektorze rozgościć się może babie lato. Temperatura jeszcze mocno przekroczy 20, a nawet 25 st.C, być może pojawi się nawet  halny. To wszystko w kolejny weekend.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wxcharts.com

W dalszej perspektywie gorące powietrze będzie wypierane dalej na wschód, ale za frontem spłyną polarnomorskie względnie chłodne masy powietrza, jeszcze nie zimne.

Comments are closed.