Przed nami ostatni powiew lata następnie znaczne ochłodzenie!

W ostatnim czasie zdążyliśmy się przyzwyczaić do ciepła, kiedy to mimo chłodnych poranków w dzień potrafiło być znacznie ponad 25 st.C a nawet 30 st.C. Przed nami jeszcze około tygodnia ciepła i naj prawdopodobnie będzie to już ostatnie ciepło w tym roku!

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Po ostatnich upalnych dniach w czwartek (17.09) znad okolic koła podbiegunowego spłynęło do nas znacznie zimniejsze powietrze arktyczne. Spowodowało to szok termiczny, gdyż choć jeszcze w poniedziałek i wtorek było ponad 30 st.C to już piątkowy (18.09) poranek w wielu miejscach naszego kraju przyniósł spadki temperatury w okolice 0 st.C i przymrozki.

Źródło danych: meteociel.fr

Za to na razie przejściowe ochłodzenie odpowiedzialny jest kolejny wyż, który znad północnego Atlantyku sięgnął nad Polskę. W ciągu godzin już z zachodu zaczną powoli napływać ciepłe masy powietrza. Jednak jeszcze kilka poranków będzie zimnych, a za dnia maksymalnie około 17-22 st.C

Źródło danych: wetter3.de

Na początku nowego tygodnia ociepli się jeszcze bardziej. Do Polski z południowego zachodu napłynie powietrze polarne ciepłe a nawet zwrotnikowe pod koniec tygodnia. Wtedy wyż przesunie się na wschód, a nad Atlantykiem rozbudowywać się będzie dynamiczna, zbudowana na zimnych masach powietrza zatoka niskiego ciśnienia.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wxcharts.com

Pod wpływ tego niżu dostalibyśmy się w okolicach środy/piątku w przyszłym tygodniu. Wtedy w ciepłym sektorze po raz ostatni na termometrach zobaczymy 25-28 st.C (być może jeszcze gdzieś 30 st.C). Pojawią się burze być może gwałtowne, a od weekendu znaczne ochłodzenie.

Źródło danych: wxcharts.com

Ostatnie dni września i początek października przynieść mogą poza znacznym ochłodzeniem liczne opady deszczu, także burze, silny wiatr, przymrozki, a  w górach pierwszy śnieg.

Źródło danych: wetter3.de

Tak więc warto wykorzystać łaskawą aurę, gdyż niebawem się ona skończy i będziemy czekali do kwietnia na wiosenne ciepło (chyba, że jeszcze w październiku i w listopadzie pojawi się babie lato. Jednak nie w każdym roku jest ono długie)

Comments are closed.