Przed nami prawdopodobnie ostatnia już fala gorącego powietrza!

Po 2 chłodniejszych tygodniach z chwilowymi ociepleniami pogoda stopniowo się stabilizuje i wygląda na to, że przed nami jeszcze ostatni powiew lata 🙂

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Już obecny tydzień zaczyna wykazywać tendencję do coraz pogodniejszego nieba i wyższej temperatury. W środę (09.09) już w wielu regionach było 25 st.C, a na zachodzie nawet 27 st.C i choć czwartek przyniesie lekkie ochłodzenie to od piątku zacznie rozbudowywać się silny wyż, wędrujący znad Azorów nad Europę Środkową.

źródło danych: wetter3.de

Wyż ten po weekendzie (12/13.09) zablokuje cyrkulację strefową, wypychając chłodne fronty z okolic Polski dalej na północ. Wówczas do Polski na dobre popłynie powietrze zwrotnikowe, a na termometrach będzie około 30 st.C. Sytuacja taka może się utrzymać przez większą część tygodnia, być może nawet do astronomicznej jesieni.

źródło danych: wetter3.de

To będzie zdecydowanie ostatni taki letni powiew trwający kilka dni, a być może nawet tydzień w tym roku. Można będzie jeszcze złapać ostatnią opaleniznę i skorzystać z otwartych akwenów (kąpielisk, jezior, morza)

źródło danych: wetter3.de

W dalszej perspektywie – cóż zaczną się pewnie już chłodne wiatry, liczniejsze przymrozki. Jednak jak niemal co roku jeszcze październik może przynieść babie lato.

Comments are closed.