Silny incydent burzowy i zmienna aura w kolejnych dniach!

Pogoda w ostatnich dniach po fali upałów i odblokowaniu cyrkulacji strefowej stała się bardzo dynamiczna. Silne podmuchy wiatru i gwałtowne burze w ostatnich dniach to wstęp do kolejnej porcji gwałtownej pogody.

Zdjęcie ilustracyjne: Damian Zbieg – Meteo24

Obecnie nad Polską znajduje się już pofalowany front atmosferyczny na którym pojawiają się pierwsze burze i opady przelotne. Front nasili swoją intensywność w weekend, a najsilniejsze zjawiska burzowe występować będą w niedzielę w południowo-wschodniej, wschodniej i centralnej Polsce.

Źródło danych: mapy.meteo.pl

Będzie to efekt zderzenia zwrotnikowej masy powietrza napływającej z południowej Europy ze znacznie chłodniejszą spływającą znad Atlantyku. Na froncie występować będzie wzmożony przepływ powietrza w pionowym profilu, a w ciepłym sektorze powietrze będzie niestabilne co skutkować będzie rozwojowi bardzo silnych burz superkomórkowych organizujące się w rozległe układy MCS z bardzo silnymi porywami wiatru, opadami gradu a nawet możliwymi tornadami.

Źródło danych: wetter3.de

Po tym burzliwym weekendzie nowy tydzień przyniesie uspokojenie, ale ochłodzi się już w całym kraju. Na termometrach będzie na ogół 15-23 st.C . Pojawią się przelotne deszcze i słabe burze.

Źródło danych: wetter3.de

Jednak nie musi to oznaczać kresu lata. Możliwe, że jeszcze we wrześniu pojawi się fala upałów, co prawda krótka, ale mocna, w okolicach 10 dnia tego miesiąca może napłynąć zwrotnikowa masa powietrza, ale to zbyt odległy termin prognozy. Raczej bardziej realne jest ocieplenie do około 25-30 st.C niż do 34 st.C.

Źródło danych: wetter3.de

Comments are closed.