Przełom sierpnia i września ze zmienną aurą!

Najbardziej gorący okres w roku powoli dobiega końca, ale jeszcze krótsze fale upałów będą się pojawiać, podobnie jak epizody silniejszych burz, także w pierwszych dniach września.

Obraz Bessi z Pixabay

Polska obecnie dostaje się pod wpływ wału wyżowego ciągnącego się od północnej Afryki i Azorów po Rosję. Dzięki temu pozostaniemy na ogół w ciepłych i gorących masach powietrza napływających z południowego zachodu. Na uwagę zwraca też obecność głębokiego niżu w okolicy Wysp Brytyjskich.

Źródło danych: wetter3.de

Dzięki niemu możliwa będzie silniejsza adwekcja powietrza zwrotnikowego do naszego kraju w okolicy piątku i soboty, kiedy na termometrach zobaczymy sporo ponad 30 st.C.  Jednocześnie zbliżać się będzie chłodny front. Zderzeniu mas powietrza towarzyszyć będą silniejsze burze, zwłaszcza w sobotę.

Źródło danych: wetter3.de

W nowym tygodniu spłyną chłodne masy powietrza polarnomorskiego więc temperatura spadnie o około 10-15 st.C.  Jednak w okolicy środy ponownie się ociepli. Raczej będzie już bez upałów.

Źródło danych: wetter3.de

Następnie kolejny niż nad Skandynawią sprowadzi jeszcze zimniejsze masy powietrza do naszego kraju i coraz więcej opadów deszczu.

Źródło danych: wetter3.de

Przełom sierpnia i września możliwy z napływem gorących mas powietrza i z upałem na południu kraju. Aura jednak może być mało stabilna z większą ilością burz i opadów, gdyż blisko będą obecne niże.

Źródło danych: wetter3.de

Tak więc przed nami pogoda coraz bardziej zmienna, przejściowo z ochłodzeniami, ale przeważnie ciepła i gorąca. Lato nie ma zamiaru jeszcze się żegnać.

Comments are closed.