W sierpniu wystąpi kolejna fala upałów i burz! – Ważne Prognozy dla Polski

Rozpoczął się drugi miesiąc wakacji. Po umiarkowanie ciepłym lipcu sierpień może być bardziej upalny. Niestety susza znów będzie się pogłębiać.

zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Obecnie Polska jest pod wpływem pogodnego wyżu, ułożonego w południkowy wał wysokiego ciśnienia od Włoch po Arktykę. Po wschodniej stronie spływa chłodniejsze powietrze polarnomorskie, ale z racji pogodnego nieba na przeważającym obszarze jest przyjemnie ciepło, z kolei po zachodniej stronie wału napływa bardzo gorące powietrze zwrotnikowe. We Francji w piątek temperatura osiągała 40 st.C.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: meteociel.fr

Fala ciepła zmierza powoli w stronę Polski. Już w sobotę będzie na zachodzie około 29 st.C. Jeszcze cieplej będzie w niedzielę, do około 31 st.C. Jednak wieczorem na zachodzie kraju pojawią się przelotne opady deszczu i burze.

Źródło danych: wxcharts.com

Po tym krótkim ociepleniu do około środy dość mocno ochłodzi się. Front na początku tygodnia przechodząc nad Polską miejscami będzie przynosił intensywne opady deszczu – jedne z niewielu. Burze mogą powodować podtopienia, a także opady wielkoskalowe mogą być okresowo intensywne.

Źródło danych: wxcharts.com

Od około środy znad rozgrzanej Europy Zachodniej do Polski zacznie się napływ już szerokim strumieniem gorących mas powietrza zwrotnikowego.  Zawdzięczać ją będziemy odbudowie wału wyżowego, wręcz blokadzie cyrkulacji strefowej. Wyże będą stacjonować nad Skandynawią i Wyspami Brytyjskimi. Sytuacja ta może potrwać nawet 2 tygodnie. Podczas fali upałów przez wiele dni w Polsce temperatura osiągać będzie 30 st.C, miejscami nawet 35 st.C.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Opadów nie będzie raczej dużo. Na ogół pojawiać się będą jedynie lokalnie burze. To niestety pogorszy sytuację suszy i zwiększy się znacznie zagrożenie pożarowe w lasach. Najgorsza sytuacja będzie wciąż tam gdzie padało najmniej czyli na zachodzie i północnym zachodzie, ale też bardzo sucho będzie częściowo w centrum.

Źródło danych: wxcharts.com

Comments are closed.