Przełom lipca i sierpnia z większą szansą na fale upałów!

Zbliżamy się do półmetka wakacji. Do tej pory pogoda była umiarkowana termicznie, ale zdarzały się krótkotrwałe okresy gorąca, kończące się gwałtownymi burzami. Kolejne dni natomiast zwiększą szanse na większe fale upałów.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.

Do Polski zaczynają powoli coraz śmielej płynąć ciepłe masy powietrza z południowego zachodu Europy. Obecnie jeszcze aura jest umiarkowana, a bliskość frontów będzie sprzyjała kolejnym burzom, oraz wymianom ciepłych mas powietrza z chłodniejszymi masami. Najciekawsze burze będą się rozwijać w niedzielę (26.07) w pasie od Dolnego Śląska po Pomorze, przy czym to na Pomorzu mogą być aktywniejsze. Temperatura sięgnie 30 st.C

Źródło danych: wetterzentrale.de

Źródło danych: wxcharts.com

Po weekendzie widoczna zacznie się akumulacja gorących mas powietrza  na południu Europy od Hiszpanii po Morze Czarne. W okolicy wtorku (28 lipca) fala tej masy może sięgnąć do Polski, wówczas na 2 dni możliwy silniejszy upał do około 32-34 st.C. Jednak pojawi się też front na którym lokalnie rozwijać będą mogły się gwałtowne burze.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Następnie widać lekkie ochłodzenie, ale w pierwszych dniach sierpnia możliwe będą kolejne, silniejsze fale upałów z temperaturami dochodzącymi do 35 st.C.

Źródło danych: wetter3.de

Jednocześnie w ciągu okresu prognostycznego frontów z solidnymi opadami będzie coraz mniej, zwłaszcza na zachodzie kraju, gdzie z tego powodu pogłębi się susza, która zupełnie nie ustąpiła w ostatnich tygodniach tylko została złagodzona.

 

Źródło danych: wxcharts.com

Comments are closed.