Uspokojenie aury po gwałtownych burzach!

Po bardzo dynamicznym czerwcu prawdopodobnie czeka nas spokojniejszy lipiec choć zapewne gwałtowne burze też się pojawią, wszak środek lata.

Autor zdjęcia: Damian Zbieg – Meteo24

Jedne z takich gwałtownych burz wystąpiły w dniach 01 i 02 lipca. Początek lipca przyniósł spektakularne burze na zachodzie kraju, który był w czerwcu oszczędzany. Oczywiście nie było wielkich strat na szczęście, ale chmury burzowe w formie superkomórek wyglądały naprawdę przekonująco. Burze mogły się tak formować, gdyż w cyrkulacji strefowej nastąpiło połączenie dynamiki przepływu z chwiejnością. Burze w ciągu kilkunastu godzin przeszły znad Niemiec aż nad Białoruś! Tak jedna z superkomórek prezentowała się w obiektywie członka naszej ekipy Damiana.

Autor zdjęcia: Damian Zbieg – Meteo24

Autor zdjęcia: Damian Zbieg – Meteo24

Autor zdjęcia: Damian Zbieg – Meteo24

Na radarze pojawiła się równie pięknie wykształcona sygnatura radarowa hook echo.

Źródło danych: kachelmannwetter.com

Tymczasem na wybrzeżu trwa sezon na trąby wodne, które w ostatnich dniach były rejestrowane np. w rejonie Ustki. Trąby wodne mogą pojawiać się także w nowym tygodniu, gdyż będziemy w dalszym ciągu w dość dynamicznej cyrkulacji polarnej, w której w poniedziałek 06 lipca na północnym zachodzie kraju pojawiać się będą komórki burzowe, być może także superkomórki raczej słabe, bo niewielka chwiejność, ale jednak. Nad morzem możliwe kolejne trąby wodne. Z kolei na południowym wschodzie i w centrum możliwe nieco silniejsze burze superkomórkowe.

Źródło danych: meteo.pl

Po przejściu aktywnego frontu i osłabnięciu niżu nad Polskę sięgnie klin wyżu azorskiego. Początkowo się dość mocno ochłodzi na około 2 dni, po czym od czwartku powrót cieplejszego powietrza. W okolicach piątku/soboty nadejdzie z zachodu kolejny niż i możliwe będą miejscami gwałtowne burze. Jednak jak widać będą to jedynie incydentalne, pojedyncze sytuacje nie to co miało miejsce w czerwcu. W dalszej perspektywie wiele się nie zmieni. Dominować będą polarnomorskie masy powietrza. Upałów nie widać. Możliwe, że pojawią się jedynie 1-2 dni z temperaturą przekraczającą 30 st na południu kraju w okresie do 21 lipca. Opadów będzie mniej. To dobra wiadomość dla regionów doświadczonych przez powodzie i podtopienia w czerwcu. Jedna mniej dobra dla północnego zachodu, gdzie w czerwcu padało stosunkowo najmniej. Tutaj susza została jedynie złagodzona, a od teraz będzie wraz z kolejnym suchym dniem pogłębiać. A zgodnie z prognozami sezonowymi lipiec ma być suchy, szczególnie na zachodzie.

Źródło danych: wxcharts.com

Comments are closed.