Kolejne dni nadal będą bardzo ciepłe i burzowe! – Ważne Prognozy

Od 2 tygodni z przerwą wschodnia połowa Polski zmaga się z gwałtownymi burzami przynoszącymi różne zjawiska, oraz widowiskowe wały szkwałowe. Zachodnia połowa kraju jest oszczędzana. Wystąpiły tutaj jedynie 2 incydenty burzowe. W kolejnych dniach wiele się nie zmieni.

Zdjęcie ilustracyjne: Meteo24

Obecnie Polska znajduje się w strefie blokady “S” która cechuje się wcinającą się od zachodniej Europy do Morza Czarnego zatoką niżową z nieco chłodniejszą masą powietrza, oraz adwekcją gorącej, mocno chwiejnej masy powietrza czarnomorskiego do wschodniej Europy i części naszego kraju po Morze Norweskie.  Wygląda to mniej więcej tak:

Źródło danych: wetter3.de

Mimo braku szczególnej dynamiki przepływu spora wilgotność i nasłonecznienie powoduje codzienną inicjację głębokiej konwekcji w formie burz od pulsacyjnych i superkomórek po układy wielokomórkowe. Dodatkowo pewne wspomaganie jest też od frontu i zatoki niżowej, która ma charakter niemal stacjonarny. Tak to wyglądało np. dnia 19 czerwca.

Źródło danych: sat24.com

Wypiętrzenia z dnia 19.06 okolice Słupska i Miastka – Meteo24

Na początku nowego tygodnia miałby się umacniać wyż nad Skandynawią i częściowo Europą Zachodnią. Jednak  znad Morza Norweskiego miałaby spłynąć kropla chłodu z niżem, w którym rozwijałyby się kolejne burze.

Źródło danych: wetter3.de

Po przejściu tego niżu w drugiej połowie nowego tygodnia miałaby być nad naszym krajem bardziej jednorodna masa powietrza coraz bardziej rozgrzanej i stopniowo coraz bardziej chwiejnej. W związku z tym w różnych rejonach kraju ponownie rozwiną się burze. Seria burzowej aury może z nami pozostać nawet do pierwszych dni lipca. Wciąż raczej większość burze będzie na południu i wschodzie kraju, ale także na zachodzie nie można wykluczyć 1-2 dni z silniejszym incydentem burzowym.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Comments are closed.