Przed nami fala upałów i kolejne burze! – prognoza orientacyjna na najbliższe dni

Po dotychczas chłodnym okresie od czerwca stopniowo wracamy do klasycznej aury zwiastującej już początek lata. Coraz śmielej do Polski nadciągają chwiejne, gorące masy powietrza z  gwałtownymi burzami

Zdjęcie ilustracyjne Congestus DZ Stormchaser/Meteo24

O tym jak niszczycielskie potrafią być burze w ostatnich dniach mogli się przekonać mieszkańcy wschodniej połowy kraju, oraz południa, gdzie rozwijało się sporo gwałtownych superkomórek przynoszących nie tylko ulewy i grad, czy podmuchy wiatru z prądów zstępujących, ale także tornada! Wtedy nad krajem znajdował się aktywny front, który wykazywał zdolność do falowania w środowisku podwyższonej kinematyki przepływu i adwekcji czarnomorskiej masy powietrza w ciepłym sektorze. W czasie gdy na wschodzie temperatura zbliżała się do 30 st.C na zachodzie było znacznie chłodniej ledwie 20 st.C, a na północy kilkanaście st.C.

Źródło danych: blitzortung.org dane z dnia 07 czerwca

Obecnie front uległ rozmyciu pozostawiając po sobie jedynie chmury warstwowe. W dodatku wpływ na ruch mas powietrza ma rozwijający się silny klin wyżowy nad Skandynawią i niższe ciśnienie w pasie od Morza Czarnego po Półwysep Iberyjski, a to oznacza rozwój cyrkulacji wschodniej i południowo wschodniej. Objawia się tym, że zanikające resztki frontu odsuwają się na zachód, a ze wschodu coraz głębiej wlewa się do naszego kraju chwiejna, rozgrzana masa powietrza czarnomorskiego. W ciągu kolejnych dni dzięki niej gorąco zrobi się już w całym kraju także na zachodzie, gdzie w sobotę (13.06) może być nawet 32 st.C na terenie województwa lubuskiego.

Źródło danych: sat24.com

Źródło danych: wetter3.de

Pojawią się też burze, raczej nie tak gwałtowne jak w ostatnich dniach, ale nie wyklucza się rozwoju 1-2 rozległych układów wielokomórkowych na terenie kraju, oraz pojedynczych superkomórek. Bardziej prawdopodobne są jednak słabsze burze komórkowe o gwałtownym, krótkim żywocie tzw. burze pulsacyjne. Ich intensywniejszy rozwój możliwy jest także nad górami.

Źródło danych: meteo.pl na dzień 12.06 godzin 18 UTC.

Mimo dominacji ciepłych mas powietrza do Polski od niedzieli (14.06) zbliżać się będzie też chłodne i suche powietrze znad Rosji, ściągane przez ten sam silny wyż. Objawiać się ono będzie przyjemniejszym, suchym powietrzem z czystym niebem. Jednak na froncie oddzielającym obie masy powietrza możliwe będą silniejsze burze.

Źródło danych: wetter3.de

Z czasem spływ ten zostanie odcięty i nad naszym krajem ponownie zaczęłaby się zbierać coraz cieplejsza i bardziej chwiejna masa powietrza. Możliwe, że zostanie już z nami do przesilenia letniego. Tak więc można powiedzieć, że ten przedłużający się zimny okres w pogodzie mamy za sobą. Temperatury będą w normie dla obecnego miesiąca lub lekko powyżej.

Comments are closed.