Prognozy dla przełomu kwietnia i maja niezbyt optymistyczne!

Minął kolejny tydzień zaostrzającej się suszy. W jej wyniku w całym kraju panuje duże zagrożenie pożarowe. O pożarach lasów w ostatnich dniach robi się głośno. Z drugiej strony przymrozki niszczą uprawy. Jak długo jeszcze ta sytuacja potrwa?

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Obecnie na Podlasiu szaleje pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, który obejmuje obszar setek hektarów i jest roznoszony przez dość silny wiatr. Dym z tego pożaru widać było na środowych (22.04) zdjęciach satelitarnych. Wstęga dymu znad Podlasia pod koniec dnia sięgała na południe, aż pod Radom i Lublin. Innym zjawiskiem, które zostało wywołane tym pożarem była trąba powietrzna, prawdopodobnie z ogniem tzw. firenado. Zjawisko to jest niezwykle rzadko spotykane na terenie naszego kraju.

Źródło danych: sat24.com

Poza suszą i pożarami Polskę wciąż nękają przymrozki w wyniku których przemarzają wschodzące uprawy. Przymrozki są powodowane przez spływ chłodniejszej masy powietrza kontynentalnego ze wschodu i radiacją z powodu braku chmur.

Od czwartku do soboty nieco się ociepli, gdyż nad naszym krajem znajdzie się nieco cieplejsza, ale wciąż sucha masa powietrza kontynentalnego. Przymrozki powinny nieco zelżeć a w dzień na termometrach będzie około 20 st.C.  Jednak od soboty znów zacznie się ochładzać. Przez Polskę przejdzie chłodny front atmosferyczny, który w większości będzie jedynie objawiał się chmurami i jedynie punktowo bardzo słabym deszczem. Znów powrócą przymrozki.

Źródło danych: wetter3.de

W nowym tygodniu do czwartku, a więc końca kwietnia będzie znowu cieplej nieco, ale powinno też pojawiać się więcej przelotnych opadów deszczu, może nawet pojedyncze burze. Opadów będzie nadal zdecydowanie za mało i raczej nie wszędzie się pokażą.

Źródło danych: wetter3.de

Większe przymrozki mogą się niestety pojawić na początku maja, wraz z rozwojem kolejnego wyżu nad Skandynawią, który miałby mieć podobny wpływ na pogodę jak ten w ostatnich dniach.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Większe zmiany w kierunku ocieplenia i większej ilości opadów deszczu widać jedynie w dalekim terminie prognoz. Tak więc do pierwszych dni nowego miesiąca wiele się nie zmieni. Nadal będzie bardzo sucho z nielicznymi opadami i okresowo większymi przymrozkami.

Comments are closed.