Na niebie od paru dni można obserwować przelot satelitów starlink!

Jak już wiemy z informacji nad Polską i w wielu miejscach Europy możemy obserwować przelot starlinków, które od zeszłego już roku są widoczne na niebie. Ich docelowy przelot ma zapewnić szybki sygnał internetu.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

W zamian tego satelity te mają na ogół dostarczyć usługi globalnego i między innymi też szybkiego szerokopasmowego internetu dla całego świata. Dodatkowo firma SpaceX wystrzelił satelity na początkową orbitę na wysokość aż 440 kilometrów ponad Ziemią. Ich przelot w ciągu kolejnych dni a nawet tygodni będzie można obserwować gołym okiem jeżeli nocami będzie utrzymywać się ładna pogoda. Poniżej też przedstawiamy również Państwu aktualny ich przelot nad obszarem Europy.

 

Źródło danych - satflare.com

Źródło danych – satflare.com

Poza tym na bezchmurnym niebie są one widoczne jako słabe świecące gwiazdy oraz miedzy innymi mają swój zakres jasności +4 do +5 magnitudo. Ich również odległość z czasem może świecić nieco słabiej ze względu na podwyższanie orbit. Natomiast po ich dotarciu na orbitę docelową jest o wiele trudniej je zaobserwować gołym okiem. Zaś też mogą one stanowić duży problem przy obserwacjach, które prowadzone są przez duże teleskopy.

 

 

 

Comments are closed.