Kolejne dni kwietnia ciepłe, ale możliwe też okresowo przymrozki. Dalej sucho!

Rozpoczął się kolejny miesiąc wiosny. Zdążyliśmy już zapomnieć o deszczowym lutym i pierwszej połowie marca. Znów na pogodę wpływają wyże przynosząc na zmianę raz fale mrozów, raz bardzo przyjemne temperatury.

Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

Jeszcze tydzień temu w Polsce w wielu regionach padał śnieg, a noce były bardzo zimne. Teraz mamy pierwsze 20 st.C powyżej zera. Niestety brakuje opadów i coraz bardziej zmagamy się już ze skutkami narastającej suszy. Jak na wczesną wiosnę gleba szybko wysycha, poziom rzek opada,  a zagrożenie pożarowe w lasach drastycznie wzrosło. Silniejsze podmuchy wiatru powodować zaczynają miejscami zamiecie piaskowe, a nawet tworzą się trąby pyłowe.

Źródło danych: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Do Świąt Wielkanocnych przeważać będzie w dalszym ciągu słoneczna lub pogodna aura bez opadów. Nieco przelotnego deszczu i słabych burz pojawić się może w okolicach czwartku, kiedy to nad Polską przejdzie słabo aktywny chłodny front atmosferyczny. Następnie nieco się ochłodzi do 12-18 st.C a w nocy do kilku stopni na plusie. Jednak w Wielkanoc znów się ociepli do ponad 20 st.C.

Źródło danych: wetter3.de

Trochę ciekawszą sytuację pogodową widać zaraz po świętach, kiedy to możliwy będzie dynamiczny spływ arktycznego powietrza znad Skandynawii, poprzedzonego dość aktywnym frontem atmosferycznym z burzami i opadami deszczu przechodzące w śnieg. Ochłodzenie może przynieść większe przymrozki powodujące kolejne szkody w rozwijającej się roślinności.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Jednak już w kolejny weekend (18/19 kwietnia) wróci wiosenne ciepło, a opadów będzie niewiele. Część prognoz sugeruje kolejne przymrozki po 20 kwietnia. Przed nami więc w dalszym ciągu huśtawka pogodowa między wiosennym ciepłem, a przymrozkami i gdzieniegdzie ostatnimi akcentami zimowymi.

Comments are closed.