W wielu miejscach Polski straż pożarna walczy z wypalaniem traw i łąk!

Jak wiemy nie od dziś, że przełom zimy i wiosny to okres, w którym wzrasta i będzie wzrastać coraz częściej liczba pożarów traw na łąkach i nieużytków rolnych. W związku z niedosytem opadów atmosferycznych w kolejnych dniach obszary objęte suszą będą niestety się pogłębiać a ich występowanie będzie jedynie przelotne.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Natomiast za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety są też osoby, które nie wiedzą, że po zimie i w czasie przymrozków trawy są wysuszone i na ogół szybko wtedy się palą. W zamian tego trzeba pamiętać, że w przypadku silnego wiatru pożar traw czy łąk bardzo szybko się rozprzestrzenia oraz dodatkowo zagraża on też między innymi pobliskim lasom a nawet zwierzętom.

Autor Zdjęcia - Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia – Mariusz Jasłowski – Meteo24

Autor Zdjęcia - Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia – Mariusz Jasłowski – Meteo24

Zaś jak widzimy pożar łąki czy np: lasu przede wszystkim nie możemy wpadać w panikę a z uwagi na niebezpieczeństwo natychmiast telefonicznie należy zaalarmować straż pożarną i w tym samym przypadku trzeba zdać informację oraz dokładną lokalizację miejsca, w którym dany pożar się pojawił. Natomiast jak wynika z poniższej mapki największe zagrożenie pożarami przez suszę obecnie i od dłuższego czasu utrzymuje się praktycznie w całej Polsce zachodniej oraz częściowo na Pomorzu a szczególnie niebezpiecznie jest na północy Polski a także w Centrum na wschodzie i nieco w mniejszym stopniu też na południu naszego kraju. Tam też coraz częściej straż pożarna i policja interweniuje do pożarów traw i między innymi też łąk.

 

Źródło danych - bazapozarow.ibles.pl

Źródło danych – bazapozarow.ibles.pl

Póki co przez najbliższe dni w wielu miejscach Polski pogoda będzie na ogół słoneczna ale będą miejscami też miejsca, które pozostaną bez opadów. I w zamian tego zacznie też dodatkowo napływać coraz to cieplejsze powietrze z południowego-wschodu i południa Europy.

 

Comments are closed.