Ostatnie dni zimy ciepłe, początek wiosny z gwałtownym ochłodzeniem!

Pogoda wciąż mocno się zmienia, ale jak dotychczas marzec przynosi niewiele akcentów zimowych. Dopiero teraz spłynęło arktyczne powietrze i miejscami sypie śnieg, a temperatura o poranku spada poniżej zera.

Zdjęcie ilustracyjne – Meteo24

Ochłodzenie przyszło po krótkim ociepleniu, w wyniku którego w czwartek na południu Polski było prawie 20 st i sporo słońca. Następnie nadciągnął dynamiczny niż z aktywnymi frontami chłodnymi, na których rozwijały się formacje liniowe, z przelotnymi opadami, bardzo silnym wiatrem i lokalnymi burzami. Piątek przyniósł kolejne zjawiska konwekcyjne i burze.

Ochłodzenie, które zawitało do Polski nie potrwa długo, gdyż już od niedzieli od zachodu zacznie się ocieplać. Jednak noc z soboty na niedzielę z pewnością będzie mroźna biorąc pod uwagę standardy mijającego sezonu zimowego. W całym kraju temperatura spadnie lekko poniżej zera, ale niewykluczone, że z racji zalegającego już wyżu, braku wiatru i czystego nieba możliwe spadki lokalnie poniżej -5 st, a być może nawet -10 st.

Źródło danych: meteo.pl

W wyniku odsuwania się wyżu na wschód do naszego kraju zaczną płynąć ciepłe  masy powietrza z południowego zachodu w okresie od poniedziałku do środy (16-18 marca) Na termometrach na południu kraju znów może być powyżej 17 st.C, a padać nie będzie. Czeka nas więc pierwszy od dłuższego czasu okres bezdeszczowej aury.

Źródło danych: wetter3.de

Zmiana pogody miałaby nadejść od czwartku (19.03) związana z aktywnym frontem z północy, który podobnie jak ostatnio szybko wyparłby ciepłe powietrze z Polski.  Za frontem szybko spłynie arktyczne powietrze znad Skandynawii, przynosząc opady od deszczu po śnieg i lokalne burze. Tym razem spływ miałby być bardziej obfity niż obecny, z blokadą wyżową nad Skandynawią.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Oprócz mrozu możliwe będą też obfite opady śniegu w przypadku wkroczenia niżu znad Słowacji i Czech, przechodzącego w deszcz. Dalej pogoda zmienna do końca marca z opadami mieszanymi i różną temperaturą.

Podsumowując ostatnie dni kalendarzowej zimy będą coraz cieplejsze i pogodne, zaś astronomiczną wiosnę przywitamy prawdopodobnie zimowymi akcentami.

Comments are closed.