Kolejne dni marca z pogodą bardzo zmienną i zdradliwą! – Wstępne Prognozy

Wkraczamy we wczesny okres wiosenny, który zwykle charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością pogody, zwłaszcza pod kątem temperatur, ale też i zjawisk.

Obraz Free-Photos z Pixabay

W tym roku nadzwyczajna mnogość zjawisk była już w lutym, więc ona nas już nie zdziwi. Jednak wahania temperatury będą bardziej odczuwalne niż w lutym. Względnie spokojnie będzie do wtorku (10.03), gdyż nad Polską znajdzie się słaby klin wyżowy, poprawiający pogodę po weekendowych deszczach. Jednak wraz z nim niedzielny i poniedziałkowy poranek przyniosą przymrozki. Po tych przymrozkach w dzień będzie przyjemnie ciepło, do około 6-10 st.C, a wiatr będzie słaby lub umiarkowany.

Źródło danych: wetter3.de

Od wtorku pogoda zacznie się szybciej zmieniać. Zbliżać się będzie aktywny front polarny z zatoką niżową znad Atlantyku nad Skandynawię. Wraz z nim pojawią się silniejsze porywy wiatru, które zwłaszcza na Wybrzeżu i nad morzem mogą przekraczać prędkość 70-90 km/h.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Dodatkowo za sprawą tych niżów, oraz wału wyżu Azorskiego do naszego kraju napłynie strumień bardzo ciepłego powietrza, który w okolicy środy i czwartku miałby przynieść temperatury na poziomie 15-18 st C. Najcieplej byłoby na południu kraju. Także noce będą ciepłe. Prawdopodobnie na południu będzie też sporo słońca, więc na krótko nastanie iście kwietniowa aura.

Źródło danych: wetter3.de

Na krótko, gdyż w czwartek popołudniu lub wieczorem znad Niemiec zbliżałby się chłodny front, za którym zacznie spływać arktyczne, morskie powietrze. Na froncie mogą rozwijać się zjawiska konwekcyjne i burzowe, biorąc też pod uwagę wzmożony przepływ powietrza i pionowe uskoki wiatru możliwy jest rozwój bardziej aktywnego układu w formie linii szkwałowej.

Źródło danych: wetter3.de

Do kolejnego weekendu (14/15.03) ochłodzenie byłoby już na tyle silne, że deszcz przejdzie lokalnie w śnieg, ale opady miałyby szybko zanikać, stwarzając warunki dla mocniejszych przymrozków w nocy.

 

Źródło danych: wetter3.de

Kolejny tydzień też bardzo zmienny, ale być może chłodniejszy z opadami mieszanymi i licznymi przymrozkami. Na prawdziwą wiosnę na dłuższy okres czasu niestety trzeba będzie jeszcze poczekać, ale to normalne, choć po tej zimie, która była w większości jedynie teoretycznie może nieco dziwić to, że wiosna trochę jakby chciała zwalniać. Za to wzrost ryzyka większych przymrozków może mieć bardzo niekorzystny wpływ dla rozwijającej się dotychczas zbyt wcześnie wegetacji roślin i przyszłe plony.

Comments are closed.