Potężne niże nad dalekim Atlantykiem i duże ocieplenie w Polsce!

Zgodnie z zapowiedziami w ostatnich dniach wydarzyło się w pogodzie bardzo dużo. Był potężny wiatr, opady mieszane, wystąpiły burze. Kolejne dni także zapowiadają się z bardzo zmienną aurą.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Od początku roku pogoda przypomina na ogół marzec, zwłaszcza pogoda w lutym idealnie przypomina marcową. Pogoda jest zmienna. Gwałtowniej niż w styczniu zmienia się temperatura i pojawiły się już pierwsze, liczne burze. Największe spustoszenia wywołał niż imieniem Sabina (inni nazywają go niżem Ciara). To z nim związane były liczne gwałtowne porywy wiatru, a także gwałtowne burze i opady mieszane.

Źródło danych: Blitzortung za okres 48h

Po tych kilku wietrznych dniach pogoda się uspokoiła. Znajdujemy się pod wpływem łagodnego ośrodka niżowego, który ustąpi w weekend (15-16.02) bardziej wyżowej pogodzie. Jednocześnie napłyną z południowego zachodu bardzo ciepłe, polarnomorskie masy powietrza. Dzięki nim temperatura wzrośnie w Europie Środkowej do całkiem wiosennych wartości: 10-15 st.C. Najcieplej ma być wg prognoz w niedzielę i w poniedziałek (16/17.02).

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Tymczasem na dalekim Atlantyku szaleją istne potwory baryczne. Wieloośrodkowy niż, z ośrodkami, w których ciśnienie potrafi spaść poniżej 940-920 hPa robi wrażenie. Jednocześnie część obserwatorów daje możliwość padnięcia rekordu ciśnienia w niżu na północy Atlantyku. Nawet jeśli rekord nie padnie to prawdopodobnie mamy już do czynienia z najgłębszymi niżami od 10-30 lat! Z pewnością panuje tam równie potężny sztorm.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: metoffice.gov.uk

Taką aktywność Atlantyk zawdzięcza rekordowo dodatnią oscylacją północno-atlantycką (NAO) To ona też odpowiada za wyjątkowo ciepłą jak do tej pory zimę w Europie. Wspomniane nadzwyczaj głębokie depresje baryczne będą wędrować bardziej na wschód i już w sobotę (15.02) sztorm uderzy w Wyspy Brytyjskie. Prędkość wiatru zacznie znów przekraczać dość mocno 100 km/h. W niedzielę znów mocno powieje także w Polsce, zwłaszcza nad morzem i w górach.

Źródło danych: wetter3.de

Tym razem wiatr u nas powienien być trochę słabszy niż ostatnio, choć lokalnie będzie powodować szkody, a na pewno będzie dokuczliwy. Również jak w minionym tygodniu silne porywy utrzymać się mogą do połowy tygodnia. Stopniowo w tygodniu mogą pojawiać się na nowo opady mieszane i lokalne burze.

W dalszej perspektywie do końca miesiąca w dalszym ciągu nie widać poważniejszego ataku zimy. Jednak możliwe będą krótsze incydenty zimowe, jak to bywało do tej pory. Prognozy sezonowe podtrzymują także ciepły powyżej normy wieloletniej marzec. Niestety sugerują też zmniejszenie się ilości opadów, co już nie jest dobrą wieścią.

Comments are closed.