Luty z dynamiczną aurą, ale przeważnie nadal za ciepło! – Wstępne Prognozy

Styczeń kończy się mocnym, ciepłym akcentem. Na zachodzie kraju temperatura całkiem sporo przekroczyła 10 st.C, co dało otuchę po ostatnich “zimnych” dniach. Co z tą zimą?

Styczeń minął pod znakiem przeważnie dodatnich temperatur i niewielkiej ilości śniegu na nizinach. Nawet w górach śniegu niewiele w porównaniu np. do zeszłorocznej zimy, kiedy to w górach śniegu było bardzo dużo. Tymczasem na zachodzie kraju są takie miejsca, gdzie w styczniu nie pojawił się ani jeden płatek śniegu.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Początek lutego upłynie pod znakiem uderzenia fali “wiosennego” ciepła. Temperatura w całym kraju może wzrosnąć do 10 st.C, a na zachodzie wzrosnąć do nawet 12-13 st.C. Jednak przeważnie będzie pochmurno z opadami deszczu, oraz wietrznie. Aura może nie należy do zbyt przyjemnych, ale z racji suszy hydrologicznej, obecnej już w naszym kraju każdy deszcz jest na wagę złota.

Źródło danych: wetter3.de

Zdjęcie ilustracyjne: wxcharts.com

Ciepło utrzyma się do około 03 lutego, po czym możliwy będzie spływ arktycznej masy powietrza znad Skandynawii, głównie nad wschodnią Polskę. Jednak to nie oznacza przyjścia spóźnionej zimy. Po około 2-3 dniach ochłodzenia, przymrozków i lokalnie opadów śniegu ponownie zacznie się ocieplać.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Około 10 lutego miałaby zapanować bardzo dynamiczna aura z przewagą ciepłych mas powietrza. W cyrkulacji strefowej mogą rozwijać się potężne rodziny niżów, niosących bardzo silne porywy wiatru, przekraczające 100 km/h. Czasami także możliwe burze. Na ogół aura podobna będzie do marca a nie lutego. Zimy nie widać. Jedni się cieszą (nie trzeba odśnieżać auta, martwić się, że na mrozie nie odpali, mniejsze zużycie opału do ogrzania mieszkania) Jednak smutne jest to, że dzieci na feriach zimowych nie mają za bardzo jak korzystać z uroków zimy. Brak zimy jest niekorzystny dla przyrody, a my jesteśmy bardziej podatni na choroby wirusowe. Zresztą wzrośnie zagrożenie wiatrowe: połamane drzewa tarasujące drogi itd.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Podsumowując przed nami ciepła, kapryśna aura z możliwym pojedynczym akcentem zimowym w okolicach 04-07 lutego, a potem znów ocieplenie. Po 10 lutego wzrośnie zagrożenie serią głębokich niżów z bardzo silnym wiatrem. Regularnej zimy nadal nie widać.

Comments are closed.