Prawdopodobnie do końca stycznia będzie ciepło! – Wstępne Prognozy

Nie mamy dobrych wieści dla miłośników zimowej aury w rozpoczynającym się maratonie ferii zimowych. W dalszym ciągu utrzyma się na ogół zbyt ciepła zimowa szaruga, a na śnieg możemy liczyć jedynie w górach.

Obraz Photo Mix z Pixabay

Z tego powodu kurorty narciarskie w tym roku mogą przeżywać szczególne oblężenie. W górach śniegu jest całkiem sporo, zwłaszcza w Karpatach, lecz także w Sudetach jest pięknie. Śniegu zalega tam od kilkunastu do 50 cm. Jednak także tam często panuje odwilż. Stopień zagrożenia lawinowego jest na 1-szym poziomie, a w Tatrach okresowo na 2-gim.

Źródło danych: meteomodel.pl

Za sprawcę obecnie panującej aury należy obarczać wielkoskalową cyrkulację strefową, która ma szanse utrzymać się do końca stycznia, ewentualnie zostanie przyblokowana przez wyże rozwijające się nad Europą lub w okolicy Skandynawii. Mimo to małe szanse na większe mrozy i śniegi na nizinach. Szczególnie ciepły może być natomiast nadchodzący tydzień, kiedy to właśnie za sprawą napływu mas powietrza z sektora południowo-zachodniego do naszego kraju w kilku falach płynąć będą bardzo ciepłe, polarnomorskie masy powietrza. W skutek czego temperatura będzie znacząco na plusie w nocy, a za dnia możliwe wzrosty do nawet lekko powyżej 10 st.C. Jedynie na początku tygodnia może jakieś niewielkie przymrozki się pojawią na większym obszarze, a pod koniec tygodnia na wschodzie kraju.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: meteomodel.pl

Od przyszłego weekendu cyrkulacja ta miałaby być zastopowana przez rozwój wyżu nad Wyspami Brytyjskimi i wpływającemu nad nasz rejon. Wówczas nieco się ochłodzi, ale następnie miałoby się na nowo ocieplić. Część aktualizacji sugeruje jednak możliwość zejścia fali arktycznego powietrza i silniejsze akcenty zimowe, choć krótkotrwałe.  No cóż, zbliżamy się dopiero do apogeum zimy więc możliwe, że zima jeszcze przyjdzie.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Jednak prognozy modeli sezonowych nie dają szans raczej na dłuższy okres zimowej aury do marca. Wciąż ma się utrzymać w całej Europie silna dodatnia anomalia temperatury.

Comments are closed.