Ogromne pożary i upały pustoszą część Australii! – Ważne Informacje

Od paru tygodni na półkuli południowej a dokładnie w Australii występują ogromne pożary, które wywołane są przez bardzo wysokie temperatury powietrza. Poza tym towarzyszą im bardzo silne wiatry a nawet tornada.

Źródło Grafiki - Pixabay

Źródło Grafiki – Pixabay

Jak się okazuje w tej części Europy lato zapisuje się jako z najbardziej dramatycznych i też szczególnie bardzo mocno rozgrzanych. Poza tym sytuacja częściowo w tej części kontynentu obecnie przyniosła już śmierć aż pół miliarda roślin w tym zwierząt. Z kolei ponad 100 000 osób zostało bardzo szybko ewakuowanych. W dodatku kłęby dymu i popiołu objęły również duży obszar terenu, które przy bardzo silnym wietrze rozszerzają się dalej w kierunku wschodnim aż do Nowej Zelandii.

Źródło danych - Meteociel

Źródło danych – Meteociel

Jak widać na powyższej mapce. Aktualnie bardzo silne upały dają się we znaki w całym sektorze Australii Środkowo Wschodniej. Dodatkowo towarzyszące im bardzo suche powietrze jak i wiatry, które pochodzą prosto z pustyni powodują między innymi ogromne pożary we wschodnich regionach i wybrzeży Australii. Bardzo smutne również dochodzą informacje znad wyspy Kangur, która położona jest tuż na południe od Australii. Tam z kolei kilka hektarów zieleni jest dosłownie spalonych, a wiele zwierząt straciło jak i walczy o swoje życie.

Fot. Anthony Hearsey

Fot. Anthony Hearsey

 

Źródło danych - Wetterzentrale.de

Źródło danych – Wetterzentrale.de

 

 

Źródło danych - Wetterzentrale.de

Źródło danych – Wetterzentrale.de

Natomiast na wyspie zauważono również ogniste tornado tzw “firenado”. Jest to bardzo groźne zjawisko dla całego obszaru, które praktycznie może osiągnąć wysokość od 50 do nawet 100 metrów oraz jego prędkość dochodzi lub przekracza aż 160 km/h. Dodatkowo na całym praktycznie świecie ze względu na bardzo złą sytuacje, powstało już wiele zbiórek aby pomóc strażakom oraz ludziom poszkodowanym.

 

 

Źródło danych zdjęć - Keshav Bhardwaj

Źródło danych zdjęć – Keshav Bhardwaj

Jak wynika z najnowszych prognoz długoterminowych. Niestety tak dramatyczna sytuacja jak i pogoda w dalszym ciągu będzie dawać o sobie znać przez najbliższe prawdopodobnie miesiące, aby wszystko stopniowo zaczęło wracać do normy. Niekiedy temperatura powietrza również będzie wzrastać a bardzo dynamiczne układy niskiego ciśnienia sprzyjać zaczną w rozwoju kolejnych tornad a nawet silnych burz.

 

Źródło danych - Wetterzntrale.de

Źródło danych – Wetterzntrale.de

Zaś niewykluczony może być mały brak opadów i niedosyt wilgoci oraz rozwój między innymi kolejnych silnych antycyklonów. Z kolei na powrót opadów i burz w tej części obszaru zapowiadane jest przez synoptyków dopiero za dwa miesiące aż zacznie stopniowo ocieplać się Ocean Indyjski. 

 

Comments are closed.