Prognoza wstępna na okres świąteczno-noworoczny

Ostatnie dni zgodnie z zapowiedziami przyniosły aurę wczesnowiosenną, a lokalnie temperatury były bliskie grudniowych rekordów ciepła. Obecnie zaczyna się powoli ochładzać i im bliżej świąt tym nieco chłodniej.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Znad obszaru Polski odsunęły się już układy baryczne przynoszące wyjątkowo ciepłe masy powietrza. Odeszły one z dość sporym impetem, pod postacią halnego, który m.in. w Tatrach wiał bardzo mocno i poczynił spore szkody w Zakopanem i na tatrzańskich szlakach. Obecnie powoli zaczyna się proces ochładzania.

Źródło danych: wetter3.de

Będzie ono postępować w ciągu kolejnego tygodnia i wraz z tym ochłodzeniem więcej będzie opadów. Dobrą wiadomością jest to, że w górach, zarówno w Karpatach jak i w Sudetach będzie sypać śnieg i warunki do uprawiania sportów zimowych poprawią się. Tak więc białe święta będą w górach i prawdopodobnie na tym się skończy zasięg zimowej aury. Na pozostałym obszarze kraju zapowiada się chłodno, pochmurno i deszczowo, lokalnie może z opadami mieszanymi. Poza górami temperatura pozostanie raczej na plusie, choć nie tak dużym jak ostatnio.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wxcharts.com

Tuż po świętach blokada strefowa z ochłodzeniem osiągnie apogeum. Nad Polskę spłynie trochę arktycznego powietrza, a śnieg spadnie także w centrum i całej wschodniej połowie kraju. Możliwe trudne warunki na drogach. Na wschodzie mróz może się utrzymać całodobowo, w nocy także spadki możliwe do -15 st, a na zachodzie oczywiście będzie odpowiednio cieplej.

Źródło danych: wetter3.de

Ta sytuacja jednak długo może nie potrwać i już od Nowego Roku ponownie zaczną się uaktywniać niże atlantyckie, przynosząc więcej opadów deszczu, przejściowo śniegu, być może wichury i znaczne ocieplenie.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Tak więc podsumowując: będzie coraz chłodniej. Białe święta jedynie w górach, a w okresie przedsylwestrowym zimowo zrobi się także na wschodzie, jednak na krótko i już po Nowym Roku ponownie wszędzie miałoby się zdecydowanie ocieplić.

Comments are closed.