Kolejne dni grudnia wietrzne, zmienne i z przewagą ciepła!

Mija pierwsza dekada pierwszego zimowego miesiąca w sezonie i do tego momentu jeśli pojawiał się śnieg, oraz mróz to jedynie na krótko, a śnieg głównie w górach, oraz na południu, wschodzie kraju. Sypnęło też na północy. Czy bliżej świąt będzie bardziej zimowo?

Interwencja straży pożarnej w Ustce dnia 07.12.19 w związku ze szkodami wiatrowymi. Fot Mariusz Jasłowski – Meteo24

Nad Europą wzmaga się cyrkulacja strefowa, czyli napływ mas powietrza znad Atlantyku nad kontynent europejski za sprawą dynamicznych niżów, które jeden za drugim przemierzają północny Atlantyk, trafiając nad Skandynawię i Finlandię.

Źródło danych: wetter3.de

Aktywność tych niżów niesie ze sobą konsekwencje w postaci częstych zmian aury. Szybka wymiana mas powietrza i brak stabilnej zimowej aury na rzecz cieplejszej, deszczowej z jedynie krótkimi pauzami przymrozków i opadów śniegu, śniegu z deszczem. Do tego częste silne porywy wiatru, pojawiające się całymi seriami i podwyższone ryzyko silnego sztormu. Już w minioną sobotę (07.12) odnotowano silne porywy wiatru, które spowodowały lokalne szkody głównie na Pomorzu (patrz zdjęcie ilustracyjne)

Źródło danych: wetter3.de

Ta cyrkulacja w ostatnich dniach ma tendencję do wzmagania się. Nie mniej w drugim tygodniu grudnia silnej wichury nie widać.  Mocniej powieje jedynie na początku tygodnia, po czym nastanie 2-dniowa przerwa w postaci klina wyżowego i spływu chłodniejszej arktycznej masy powietrza. W wielu regionach kraju deszcz zmieniać się będzie w śnieg, a drogi będą śliskie za sprawą przymrozków.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

W okolicach weekendu (14-15.12) wkroczy kolejny niż z silniejszym wiatrem i powoli z ociepleniem, idącym z zachodu. Wichury za to występować będą na zachodzie Europy i zbliżać się zaczną do Polski. Wraz z nimi temperatury rzędu 8-12 st na plusie zarówno w dzień jak i w nocy…

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Taka sytuacja panowałaby przez cały 3-ci tydzień grudnia: ciepły deszczowy, wietrzny. Jeszcze ciekawsze prognozy są na początek kalendarzowej zimy, oraz do Wigilii. Część wiązek daje nawet …15 st powyżej zera!

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetterzentralle.de

Cześć wiązek na powyższym wykresie jest też na minusie, co wskazuje jeszcze na jakieś szanse, że do świąt jednak mogłoby się ochłodzić. Jednak przy utrzymaniu się cyrkulacji strefowej nie ma raczej większych szans na radykalny atak zimy, który miałby objąć cały obszar kraju na dłuższy okres czasu w okresie świąteczno-noworocznym. Powtarza się więc sytuacja sprzed ostatnich co najmniej 2 lat lub więcej, kiedy w grudniu rządziła taka strefowa cyrkulacja. Z roku na rok jednak zdaje się ona być coraz mocniejsza.

Comments are closed.