Już w najbliższy poniedziałek czeka nas dość rzadkie zjawisko astronomiczne!

Tak się składa, że w dniu 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prawdopodobnie czeka nas sporo pogodnego nieba, a do tego wystąpi rzadkie zjawisko astronomiczne związane ze słońcem i jego najbliższą planetą.

Źródło animacji: Stellarium

Tym zjawiskiem będzie tranzyt planety Merkury na tle tarczy słonecznej. Zjawisko to zdarza się raz na kilka do 20 lat. Ostatnie miało miejsce, 9 maja 2016 roku, a kolejne będzie za 13 lat też w listopadzie. Zjawisko jest analogiczne do zaćmienia słońca tylko, że zamiast księżyca przesłania je w tym przypadku planeta najbliższa Słońca.

Źródło animacji: Stellarium

Z racji tego, że rozmiar kątowy planety Merkury jest znacznie mniejszy od rozmiarów tarczy słonecznej do zaobserwowania tego zjawiska potrzebować będziemy musieli dobrej lornetki lub najlepiej teleskopu z filtrem przeciwsłonecznym. Na tle tarczy słonecznej zauważyć powinniśmy maleńką, czarną kropkę, która nie będzie plamą słoneczną, a planetą.

Źródło animacji: Stellarium

Zjawisko rozpocznie się w poniedziałek 11 listopada po godzinie 13:35 i potrwa do zachodu słońca, a zakończy się po godzinie 19:00. Jednak do tego czasu słońce już dawno będzie pod horyzontem, tak więc będziemy obserwować jedynie pierwsze fazy tranzytu.

Jak już było wspomniane we wstępie czeka nas raczej pogodna aura tego dnia. Po pochmurnej i deszczowej sobocie w niedzielę pogoda zacznie się poprawiać za sprawą niewielkiego wyżu, wędrującego znad Niemiec nad Ukrainę i stopniowo osuszającego powietrze. Mgieł raczej nie powinno być zbyt wiele, ale jak wiadomo o tej porze roku trzeba uważać na silne mgły niemal zawsze, kiedy pojawia się wyż, szczególnie po opadach. W ciągu dnia powinny być dobre warunki do obserwacji tego zjawiska niemal w całym kraju.

Comments are closed.