Czy tak naprawdę Polsce grozi zima stulecia? – Wstępne Prognozy

Od dłuższego czasu w mediach można poczytać różne prognozy długoterminowe odnośnie zimy jaka będzie na danym obszarze kraju w tym Polski. Szczególnie ciekawostką jest iż w kolejnych dniach nic póki co nie zwiastuje na przyjście aż tak zimowych klimatów. 

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Natomiast wszystko wskazuje na to, że listopad jak i grudzień oraz prawdopodobnie kolejne miesiące zapiszą się jako termicznie ciepłe. W dodatku przeważać mają w dalszym ciągu niestety dni cieplejsze oraz między innymi występować często mogą też opady deszczu a nawet liczne burze z silnym wiatrem. Wszystkiemu generalnie tak zmiennej pogodzie winny był by Ocean Atlantycki z dynamicznymi układami niskiego ciśnienia oraz system frontów atmosferycznych.

Źródło danych - Wetterzentrale

Źródło danych – Wetterzentrale

Z kolei jeśli spojrzymy na aktualne prognozy miesięczne, które od paru tygodni są jeszcze bardzo niepewne i niestabilne odnośnie zimy. Zaś jak popatrzymy na obecny incydent pogodowy, który daje o sobie znać w naszym kraju ze zmiennym napływem mas powietrza z dużym kontrastem termicznym i wahaniom ciśnienia. Warto trzeba  mięć na uwadze również układy wyżowe, które stacjonują na wschodzie i południu Europy oraz od paru dni pompują i będą w dalszym ciągu pompować bezpośrednio nad ten obszar kraju bardzo ciepłe i na ogół niestabilne też powietrze. Jedynie północna część Europy póki co prawdopodobnie pozostanie w bardzo zimnych oraz między innymi w niestabilnych i chwiejnych masach powietrza pochodzenia Arktycznego, które dodatkowo przynoszą ze sobą obfite opady śniegu.

Źródło danych - Wetterzentrale

Źródło danych – Wetterzentrale

Źródło danych - Wetterzentrale

Źródło danych – Wetterzentrale

Źródło danych - Wetterzentrale

Źródło danych – Wetterzentrale

Jednak jeśli popatrzymy na prognozy wieloletnie, z których możemy jedno powiedzieć iż w dalszej perspektywie na większości Europy w tym Polski ma gościć częściej ciepły niż zimny napływ mas powietrza. Niekiedy oczywiście przy zmiennej i dynamicznej pogodzie niewkluczony może być rozwój układów barycznych, które będą mogły przyczynić się do rozwoju opadów mieszanych czy burz śnieżnych, który na ogół związany był by z napływem zimnych oraz niestabilnych i chwiejnych mas powietrza prosto z północnej i zachodniej części Europy. Ale bardziej będziemy prawdopodobnie doświadczać jak wynika z długoterminowych prognoz opadów deszczu niż śniegu o zmiennym natężeniu. Poza tym ich głównym zagrożeniem będą dodatkowo również wichury czy też opady marznące lub mgły osadzające szadź.

Źródło danych - Wetterzentrale

Źródło danych – Wetterzentrale

 

Źródło danych - Wetterzentrale

Źródło danych – Wetterzentrale

Czy taka sytuacja mieszanki pogodowej potrwa z nami dość długo? Jednym słowem możemy napisać iż taki zmienny oraz bardzo dynamiczny i niepewny podział temperatury zagości z nami prawdopodobnie przez kolejne miesiące. Ale z jednej strony uspokajamy Państwa póki co żadna zima stulecia czy też siarczyste mrozy nam aż tak nie grożą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.