Początek listopada cieplejszy ze zmienną aurą!

Ostatnie dni października przyniosły aurę typowo późnojesienną. Liczne mgły, miejscami opady mieszane, a nocami dość znaczne spadki temperatury minimalnej poniżej zera. Początek listopada przyniesie zmiany.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Polska jest jeszcze pod wpływem wyżu znad południowo-wschodniej Europy, który jednak odsuwa się i słabnie. Jeszcze w Dniu Wszystkich Świętych trzeba się będzie liczyć z gęstymi mgłami i mrozem o poranku. Jednak w ciągu dnia powinno być już cieplej, do około 10 st.C na Dolnym Śląsku.

Źródło danych: DWD

Źródło danych: meteo.pl

Wraz z odsunięciem się wyżu dostaniemy się pod wpływ frontów atmosferycznych, związanych z niżami znad Wysp Brytyjskich i północnego Atlantyku. Powoli zimne, arktyczne masy powietrza opuszczą nasz kraj i w kolejnych dniach będzie zdecydowanie cieplej, a w nocy  nie powinno być przymrozków.

Jednak w zamian tego pojawi się więcej chmur, a wraz z nimi opady deszczu. Pojawi się silniejszy wiatr, ale nie widać w prognozach silnej wichury do połowy miesiąca. Jedynie w górach może powiać halny. Temperatura maksymalna będzie wzrastać do kilkunastu stopni, a możliwe, że zbliży się na południu kraju jeszcze do 20 st.

Źródło danych: wetter3.de

Trochę chłodniej będzie w drugim tygodniu listopada. Wtedy dopiero wrócą przymrozki, a możliwe, że miejscami spadnie pierwszy śnieg. Dominować będzie niżowa, zmienna aura, dlatego musimy być przygotowani na szereg kaprysów aury późnej jesieni, zwłaszcza na drodze.

Źródło danych: wetter3.de

Comments are closed.