Pierwsze dni jesieni na ogół ciepłe i wilgotne!

Po bardzo chłodnym pożegnaniu lata początek jesieni przyniesie…ocieplenie, a nawet babie lato. Będzie też padać, więc poprawią się zapewne warunki dla rozwoju grzybów.

Zdjęcie ilustracyjne: pixabay

Ostatnie ochłodzenie związane ze spływem arktycznej masy powietrza zaowocowało różnymi dynamicznymi zjawiskami jak silny wiatr powodujący cofkę na Bałtyku, trąby wodne i lądowe, opady krupy śnieżnej na północy kraju, po opady śniegu w najwyższych partiach gór. Pojawiły się też pierwsze przymrozki na nizinach.

Źródło danych: ogimet.com

Obecnie jednak Polska dostaje się pod wpływ wyżu zbudowanego w ciepłej masie powietrza polarnomorskiego, który nadciąga z zachodu. Wyż ten przyniesie poprawę aury i wzrost temperatury już w weekend (21/22.09). Poprawa aury postępować będzie od południa i zachodu Polski. Nad krajem obecny będzie też ciepły front, objawiający się większym zachmurzeniem w centrum i na północy, oraz na wschodzie, ale obszarów pogodnych będzie przybywać.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: meteo.pl

Źródło danych: wetter3.de

W nowym tygodniu września do ciepłych mas powietrza dołączy też wilgoć. Pojawi się więcej chmur z których będzie padał deszcz i lokalnie przejdą burze. Noce także będą znacznie cieplejsze. Ocieplenie potrwać może do końca miesiąca. Maksymalnie będzie około 15/20- kilku stopni, a minimalnie około 10 st.C. Będzie więc to pogoda typowa dla wczesnej jesieni: zmienna, ale przyjemniejsza.

Źródło danych: wetter3.de

Comments are closed.