Ostatnie dni lata z aurą zmienną! – Wstępne Nowe Prognozy

Chociaż wraz z początkiem września weszliśmy w meteorologiczną jesień do tej astronomicznej i kalendarzowej pozostały jeszcze ostatnie dni lata.

Zdjęcie Ilustracyjne - Pixabay

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

Przebieg aury ostatnich dni lata w tym roku jest klasyczny dla tego okresu: Jest coraz chłodniej, a poranki są wręcz zimne, momentami ledwie kilka stopni brakuje do przymrozków. Zdarzają się też jednak jeszcze ciepłe i burzowe okresy. Obecnie po jednym z okresów deszczowych i burzowych pogoda przejściowo poprawia się za sprawą zbliżającego się nad nasz kraj wyżu znad zachodniej Europy. Jest to wyż wędrowny, czyli taki, który szybko wędruje na wschód, jednocześnie słabnąc.

Źródło danych: wetter3.de

Obok tego wyżu na północy Europy w oczy rzuca się dynamiczny front polarny, który w przyszłym tygodniu drastycznie zmieni pogodę w naszym kraju. Póki co za sprawą wyżu do naszego kraju płyną umiarkowanie ciepłe masy powietrza polarnomorskiego. W ciągu dnia jest lekko ponad 20 st.C, zaś noce są zimne, ledwie kilka stopni powyżej zera. Ciepło będzie jeszcze w niedzielę, na Dolnym Śląsku do 24 st.C.

 

Źródło danych - wetterzentrale.de

Źródło danych – wetterzentrale.de

Wraz z początkiem nowego tygodnia na pogodę w naszym kraju wpływ będzie miał wspomniany front polarny. W związku z obecnością dynamicznego niżu nad północną Europą nad naszym krajem pojawi się chłodny front atmosferyczny i zacznie mocno wiać. Pierwsze mocne porywy wiatru pojawią się już w niedzielę na północ kraju, zaś w kolejnych dniach także głównie mocno wiać będzie na północy i w centrum. Możliwe porywy od 50 do 75 km/h, zwłaszcza nad morzem. Mocno spadną temperatury, maksymalnie nie przekraczając 15 st, a wiatr spotęguje odczucie chłodu.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Jak to zwykle bywa będzie też padać deszcz, ale raczej mało i przelotnie. Tylko miejscami może zdarzą się intensywniejsze deszcze, głównie na północy kraju. W górach możliwe, że pojawi się pierwszy opad deszczu ze śniegiem i śniegu. Pojawiać się też będą burze adwekcyjne począwszy od wód Bałtyku po centrum i wschód kraju, w mniejszym stopniu zjawiska te pojawią się na zachodzie i południu. Taka zmienna aura utrzyma się do końca tygodnia, stopniowo wiatr będzie słabnąć. Będzie jednak zimno. Maksymalnie między 10-15 st, a minimalnie poniżej 5 st.C. Zapewne pojawią się pierwsze przymrozki, zwłaszcza w okolicy kolejnego weekendu, kiedy nad Polskę sięgnie następny wyż idący znad Wysp Brytyjskich.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

 

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Na koniec dobrą informacją jest to, że w kolejny weekend (21/22.09) pogoda poprawi się za sprawą wspomnianego wyżu i tak pierwszego dnia jesieni zrobiłoby się między innymi przyjemnie i na ogół ciepło.

Comments are closed.