Ostatni tydzień wakacji gorący i burzowy!

Wakacje powoli dobiegają końca. W tych ostatnich dniach aura będzie prawdziwie letnia, pozwalająca na korzystanie z uroków gór, morza, jezior itd. Jednak uważać trzeba na burze.

Na szlaku w Górach Izerskich fot. Damian Zbieg – Meteo24

Ostatnia tragedia w Tatrach przypomniała nam jak bardzo trzeba uważać na zjawiska atmosferyczne. Dlaczego tak ważne jest respektowanie znaków ostrzegawczych wydawanych przez synoptyków, a w ostateczności przez samą naturę. W ciągu najbliższych dni także apelujemy o rozwagę na szlakach, nad morzem, czy w innych miejscach.

Czerwona flaga na Plaży Wschodniej w Ustce. Fot. Damian Zbieg – Meteo24

Obszar naszego kraju będzie pod wpływem wyżu zlokalizowanego nad wschodnią i północno-wschodnią Europą. Jednak powoli dostawać się będziemy także pod wpływ bruzd niżowych znad południa i zachodu kontynentu. Z tego względu nad nasz kraj płynąć będą coraz bardziej gorące i chwiejne masy powietrza zwrotnikowego.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

To za ich sprawą codziennie gdzieś w kraju pojawiać się będą burze. W niedzielę i na początku tygodnia będą to góry, więc trzeba uważać na szlakach za równo w Tatrach jak i w Sudetach. Burz będzie tu więcej. Następnie burze pojawiać się zaczną na zachodzie, w centrum i w innych regionach kraju. Dlatego także nad morzem czy jeziorem musimy uważać kiedy zaobserwujemy wypiętrzające się chmury kłębiaste. Nie wolno się kąpać przed burzą, ani wypływać np. żaglówką na jezioro, gdyż może się zdarzyć tzw. biały szkwał.  Pod żadnym pozorem nie lekceważmy czerwonej flagi, także w przypadku sinic! W lasach też trzeba uważać np. przy rozbijaniu obozów, czy podczas prac polowych itd.

Prognoza burz na niedzielę 25.08 (meteo.pl)

Prognoza burz na wybrany dzień w nowym tygodniu (wetter3.de)

Burza jest zjawiskiem zawsze lokalnym i nigdy do końca nie da się przewidzieć tego gdzie wystąpi i z jaką siłą zaatakuje, a te w upalnej masie powietrza zwykle cechuje duża gwałtowność. Gorąca aura z burzami utrzyma się prawdopodobnie do końca sierpnia, a nawet jeszcze pierwszych dniach września. Codziennie temperatura maksymalna osiągać będzie, a nawet przekraczać 30 st.C. To najprawdopodobniej ostatni tak gorący okres tego lata, więc warto korzystać, ale z rozwagą i nie lekceważyć pierwszych oznak zbliżania się burz. Ostrożności nigdy za wiele.

Comments are closed.