W poniedziałek popada i przejdą gwałtowne burze! – Prognoza na 12 sierpnia

W ciągu najbliższej doby obszar naszego kraju dostanie się pod wpływ dynamicznego, chłodnego frontu atmosferycznego, związanego z niżem znad północnej Europy i Atlantyku. Front oddzieli gorącą masę zwrotnikową od znacznie chłodniejszej polarnomorskiej, dlatego musimy się liczyć ze zmienną, okresowo nieprzyjemną i niebezpieczną aurą!

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.

Natomiast w ciągu nocy i o poranku w wielu miejscach naszego kraju i nad samym morzem będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami, a na Dolnym Śląsku nad ranem może przelotnie popadać. Bardziej pogodnie będzie na południowym wschodzie. Temperatura powietrza wyniesie od +15°C do +18°C. Wiatr będzie na ogół słaby z kierunków południowych i zmiennych. Ciśnienie atmosferyczne pomału będzie spadać i o północy w Warszawie na poziomie morza wskaże 1017 hPa.

Z kolei przed południem oraz w ciągu dnia i wieczorem na dużym obszarze kraju i nad samym morzem na ogół utrzyma się zmienne i duże zachmurzenie z przelotnymi i ciągłymi opadami deszczu o słabym i umiarkowanym natężeniu. Dodatkowo w pasie od Śląska przez centrum po Mazury popołudniu i wieczorem rozwiną się gwałtowne burze, podczas których może padać duży grad, pojawią się liczne podtopienia, a wiatr będzie zdolny do czynienia znacznych szkód. Najpogodniej prawie do końca dnia powinno być na południowym wschodzie. Temperatura powietrza wzrośnie do +18°C/+30°C. Chłodniej na zachodzie, gorąco na wschodzie. Wiatr będzie na ogół słaby oraz umiarkowany ze zmiennych kierunków z przewagą południowego we wschodniej połowie kraju, oraz północno-zachodniego w zachodniej połowie. Znacznie silniejszy będzie on w czasie burz, nawet w porywach ponad 90-110 km/h. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać i w południe w Warszawie na poziomie morza wskaże 1012 hPa.

Comments are closed.