W kolejnych dniach będzie robić się coraz cieplej!

Po rekordowo ciepłym czerwcu pierwsza połowa lipca okazała się wyjątkowo chłodna. Jednak z najnowszych prognoz wynika iż powoli będziemy powracać do coraz cieplejszego okresu synoptycznego i tym samym wakacyjnej aury.

zdj. ilustracyjne – pixabay

Ostatnie tygodnie pokazały jak diametralnie różne, typowe dla naszego klimatu bywają zmiany w tendencji barycznej i tym samym w wymianach mas powietrza przynoszących zupełnie inne warunki pogodowe. Podczas gdy w czerwcu posypały się rekordy ciepła, oraz ilości dni z temperaturą maksymalną przekraczającą 30 st. w lipcu zrobiło się dosłownie zimno. Ujemna anomalia temperatury sięgnęła 5-10 st.C. Najgorsza aura zapanowała nad morzem i północy kraju, gdzie do chłodu dołączyły obfite opady deszczu i burze. Z drugiej strony południe kraju pozostało pogodne, co sprzyjać zaczęło mocnym spadkom temperatury minimalnej, znacznie poniżej 10 st.C. W górach w tzw. zastoiskach kilka razy zdarzały się nawet przymrozki!

Źródło danych: meteociel.fr

Obecnie jesteśmy już po apogeum zimna i pole baryczne powoli ulega przebudowie. Nad nasz kraj zaczęły właśnie płynąć nieco cieplejsze masy powietrza polarnomorskiego, które sprawiły, że przy pogodnym niebie można już było śmiało korzystać ze słońca. Warunki w sam raz: nie za chłodno, nie za zimno. Dodatkowo znad Niemiec zaczęła wkraczać także bardziej wilgotna masa powietrza polarnomorskiego do zachodniej i południowej Polski. Pojawiły się więc opady, a w dalszej perspektywie wystąpią burze.

Źródło danych: blitzortung.org

I tak upłynie weekend. Będzie ciepło, ale miejscami wystąpią burze. Noce wciąż rześkie z temperaturami spadającymi do 10 i mniej stopni. W nowym tygodniu będzie coraz cieplej i na ogół pogodniej, chociaż lokalnie też będą pojawiać się burze – typowe lato. Maksymalnie pod koniec tygodnia powinno być w większości regionów około 30, miejscami ponad 35 st.C. Ciepłe będę już też noce. Za tą aurę odpowiadać będzie wał wyżu azorskiego, który przemieści się znad Wysp Brytyjskich nad środkową Europę i zmieni wymianę mas powietrza z dotychczasowego sektora północno-zachodniego na południowo-zachodni.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Źródło danych: wetterzentrale.de

Tak więc po dwutygodniowej przerwie wraca lato 🙂

Comments are closed.