Chłodniejszy lipiec? – Wstępna analiza.

Po gorącym czerwcu prawdopodobnie lipiec będzie chłodny. Nim tak się stanie czeka nas jeszcze jeden podmuch gorąca.

Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Obecne ochłodzenie nadeszło jako pauza po rekordowym upale ze środy (26.06) W wielu regionach kraju temperatura przekroczyła znacznie 35 st.C, a na zachodzie padły historyczne rekordy dla czerwca. W Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej odnotowano 37/38 st.C. Aktualnie rekordy sypią się m.in. we Francji, gdzie na termometrach w piątek (28.06) było nawet 46 st.C!

Źródło danych: neteoprognoza.pl

Źródło danych: meteociel.fr

Już w ten weekend gorące powietrze znad Francji i Niemiec ponownie popłynie nad nasz kraj. Szczególnie gorąco będzie w niedzielę (30.06), kiedy na zachodzie znów będzie ponad 35 st.C. Możliwe, że ponownie 37 st.C.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Za to w poniedziałek (01.07) upał zacznie ustępować na południowy wschód kraju, gdzie jeszcze będzie koło 35 st.C. Nad krajem obecny będzie dynamiczny chłodny front atmosferyczny, przynoszący gwałtowne burze na południu i w centrum. Za tym frontem popłyną chłodniejsze masy powietrza polarnomorskiego i możliwe, że to będzie początek dłuższego ochłodzenia.

Źródło danych: wetter3.de

Kolejne aktualizacje modeli podtrzymują wersję z chłodną pierwszą połową lipca. Ustalić by się miała cyrkulacja zachodnia, a nawet północno-zachodnia. Niże stacjonujące nad Skandynawią blokowałyby napływ kolejnych fal gorąca z południa Europy, gdzie w dalszym ciągu mogą się gromadzić nieznośnie gorące masy powietrza zwrotnikowego.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Całkiem możliwe, że cały lipiec będzie chłodny i kapryśny, ale okresowo powinno być ciepło, czy nawet lokalnie upalnie, lecz nie tak mocno jak w czerwcu. Z drugiej strony przydałoby się więcej deszczu, gdyż znów pojawia się w naszym kraju istotny niedobór opadów sprzyjający inicjacji pożarów lasów i torfowisk.

 

Autor Zdjęcia - Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia – Mariusz Jasłowski – Meteo24

 

Autor Zdjęcia - Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia – Mariusz Jasłowski – Meteo24

 

Autor Zdjęcia - Mariusz Jasłowski - Meteo24

Autor Zdjęcia – Mariusz Jasłowski – Meteo24

 

Póki co mimo cyrkulacji strefowej i niższej temperatury opadów nie będzie zbyt wiele. Czas pokaże. Kto wie czy opadów nie będzie więcej, a pogoda będzie normalna dla tego miesiąca, który powinien być najbardziej deszczowy w roku.

Comments are closed.