Czy czeka nas ekstremalna pogoda już na dniach? – Komentarz do wyliczeń prognoz.

Od pewnego czasu śledzimy modele pogodowe, które zdają się szaleć w kontekście aury na przyszły tydzień, zwłaszcza jego drugą połowę. O co konkretnie chodzi?

Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Czerwiec w tym roku pokazuje coraz śmielej na co może stać pogodę w naszym klimacie. Fale upałów, bardzo gwałtowne burze powodujące zalania, rekordowych rozmiarów grad, czy liczne zalążki trąb powietrznych i gwałtowne wiatry prostoliniowe.

Jednak to co prognozy sugerują na kolejne dni przebija wszystko co do tej pory mogliśmy doświadczyć. Zacznie się od bardzo mocnej fali upałów. Fala ta zacznie wkraczać znad Afryki z początkiem tygodnia nad Płw. Iberyjski, następnie nad Francję i Niemcy oraz Polskę, zwłaszcza południową i południowo-zachodnią.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Źródło danych: wetterzentrale.de

W drugiej połowie tygodnia na termometrach w kraju będzie od 30 na wschodzie i w centrum do 35 st.C na zachodzie, zaś w piątek (28.06) na zachodzie termometry mogą wskazać prawie 40 st.C. Piekielny żar lać się będzie także na zachodzie Europy, nawet ponad 40-to stopniowy! Nawet w nocy temperatura może nie spaść poniżej 20-25 st.

Źródło danych: wetter3.de

Nieznośny i niebezpieczny upał utrzymałby się 3 lub 4 dni. Następnie w piątek i sobotę z północy (znad Morza Północnego, Skandynawii i znad Bałtyku) szybko wędrowałby chłodny front atmosferyczny. Front ten wytworzyłby się w środowisku silnego przepływu w środkowej i górnej troposferze. Możliwe, że pojawi się nawet prąd strumieniowy.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Biorąc pod uwagę to, że w gorącej masie powietrza znacznie wzrośnie energia konwekcyjna i niestabilność, a przepływ będzie się pokrywał z tą chwiejnością może dojść do rozwoju bardzo gwałtownych burz o niszczycielskim potencjale mogące generować opady gradu dużych, a nawet znowu rekordowych rozmiarów, porywy wiatru przekraczające 100-150 km/h, nawalne ulewy, a nawet przypadki dobrze rozwiniętych tornad superkomórkowych. Różne wskaźniki kompozytowe jak SCP (do superkomórek) SHIP (do gradu) STP (do tornad) osiągają wartości wykraczające poza skalę.

Źródło danych: wxcharts.com

Źródło danych: meteomodel.pl

Źródło danych: meteomodel.pl

Wiele osób interesujących się pogodą zadaje sobie teraz pytanie czy takie wyliczenia to tylko wybryk modeli, czy sytuacja, która faktycznie może wystąpić. Biorąc pod uwagę to, co do tej pory miało miejsce w tym miesiącu wszystko jest możliwe. Nie mniej jednak te prognozy ulegną jeszcze znacznym wahaniom i oby tak dramatyczne warunki złagodniały, podobnie jak sam upał. Jednak samo wystąpienie fali upałów jest już w tym przedziale czasowym prawie nieuniknione.

Comments are closed.