Typowo letnia aura pozostanie na dłużej!

Rozpoczął się już czerwiec, a wraz z nim meteorologiczne lato. Pogoda od samego początku miesiąca idealnie wpisuje się w ten kalendarz.

Zdjęcie ilustracyjne – pixabay

Temperatura szybko wzrosła, zarówno w nocy jak i w dzień i choć jeszcze w końcówce maja były przymrozki teraz już panuje typowo letnia amplituda temperatur i średnia dobowa. Na ogół dominuje słońce jedynie lokalnie przerywane przelotnymi opadami i burzami.

Źródło danych: meteo.pl

Za taką aurę odpowiada wał wyżowy, ciągnący się od południowej i częściowo zachodniej Europy, po północny wschód kontynentu, z wyżem lokującym się w tych ostatnich rejonach. Wyż ten spowolni wędrówkę frontów związanych z niżami atlantyckimi, które z zachodu będą się zbliżać i ulegać rozpadowi i spowoduje, że do Polski popłynie gorące powietrze zwrotnikowe. Temperatura maksymalna będzie przekraczać 30 st.C, a minimalna nie spadnie poniżej 15-18 st.C.

Źródło danych: wetterzentrale.de

W związku z obecnością gorącej masy powietrza pojawią się szanse na kolejne burze, zwłaszcza w przypadku zbliżenia się frontu, niezależnie od tego czy będzie on w fazie rozpadu, czy przejdzie jako aktywny front. Przykładowo we wtorek (04.04) do zachodniej Polski wkroczy front w fazie rozpadu, ale mimo to mogą rozwinąć się lokalne dość silne burze, zaś kolejny front już bardziej aktywny może wystąpić w czwartek (06.06) i wtedy burz będzie nad Polską jeszcze więcej.

Źródło danych: meteo.pl

Jednak po tych burzach jeszcze się nie ochłodzi, lecz ponownie zacznie płynąć gorące powietrze z południa. Kolejny front, który miałby dać ulgę od gorąca przyjść ma w weekend (08/09.06) i to mógłby być najsilniejszy z dotychczasowych frontów. Po nim ochłodziłoby się w całej Polsce o około 10 st.C. Prawdopodobnie jednak już po weekendzie znów zacznie płynąć zwrotnikowe powietrze z południa, które może się utrzymać aż do połowy czerwca. Możliwe, że front polarny ułożony południkowo będzie falował, a to sprzyja silnym burzom.

Źródło danych: wetterzentrale.de

Tak więc przed nami wiele gorących dni. Uważajmy na upały, które okresowo mogą być groźne dla dzieci i osób starszych, lub schorowanych. Pamiętajmy, by w samochodach nie zostawiać dzieci, czy zwierząt np. podczas zakupów, bo to bardzo niebezpieczne. Ponadto uważajmy na okresowe burze, które mogą być lokalnie gwałtowne z dużym gradem, niebezpiecznymi piorunami, czy ulewami i gwałtownym wiatrem. Obserwujmy niebo i nie lekceważmy oznak jak ciemniejące chmury, odległe grzmoty.

Comments are closed.