Rozpoczyna się ciepły i burzowy okres!

Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Po pierwszej połowie maja, która zapisała się jako bardzo kapryśna, niewiele mająca wspólnego z wiosną wraz z początkiem drugiej połowy miesiąca wkraczamy w okres zdecydowanie cieplejszej aury z częstymi burzami, więc doczekamy się także upragnionego ocieplenia.

Za pogodę w naszym kraju odpowiada obecnie bruzda niskiego ciśnienia z lokalnymi niżami, która przemieszcza się ze wschodu na zachód, sterowana też dość silnym wyżem obecnym nad północną Europą. Związane są z nią strefy opadów ciągłych i zachmurzenia warstwowego, które od wschodu coraz bardziej przechodzi w zachmurzenie konwekcyjne z opadami przelotnymi i burzami.

Aktualna mapa synoptyczna DWD

 

Źródło danych: wetterzentrale.de

Źródło danych: sat24.com

Jest to początek ocieplenia, które po kilku bardzo zimnych dniach zacznie napływać nad nasz kraj właśnie ze wschodu i południowego wschodu. Będzie ono związane z polarnomorską ciepłą, pochodzenia czarnomorskiego masą powietrza. Masa ta zwykle cechuje się wysoką zawartością wilgoci, która przekłada się na istotne podniesienie wartości parametrów konwekcyjnych. Dlatego w kolejnych dniach trzeba się liczyć z częstymi burzami, pojawiającymi się w różnych częściach kraju i o różnej porze (nawet w nocy i rano). Część z tych burz może być całkiem gwałtowna, w przypadku pojawienia się silniejszych mechanizmów wspomagających konwekcję, które mają występować w kolejnych dniach.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: lightningwizard.com

Burze głównie tworzyć będą ośrodki o lokalnie gwałtownym przebiegu z dużą ilością wyładowań i gwałtownymi ulewami powodującymi lokalne zalanie i podtopienia. Może im także towarzyszyć raczej niezbyt duży grad, do 1-2 cm średnicy. Poza tym miejscami możliwy będzie też rozwój nieco bardziej zorganizowanych układów, a nawet superkomórek burzowych. (W przypadku superkomórek możliwy trochę większy grad)

Co do szczegółów przebiegu zjawisk burzowych w poszczególnych dniach, to one omawiane będą w bieżących prognozach konwekcyjnych, do których śledzenia zapraszamy. Bardzo ciepła i burzowa aura utrzymać się może do 21-25 maja (poszczególne aktualizacje modeli są jeszcze rozbieżne). Nie mniej jednak przed nami kilkudniowy incydent burzowy, na który trzeba uważać na terenie całego kraju.

Comments are closed.