Weekend majowy z aurą kapryśną i zmienną!

Mamy przełom kwietnia i maja, a część z nas już rozpoczęła ten okres wolny od pracy. Jaka będzie w tym czasie aura? No cóż nie będzie ona zbyt rozpieszczać.

Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Po ostatnim epizodzie bardzo wysokich temperatur nie ma już śladu. Ochłodziło się i w większości regionów zalegają chmury z opadami deszczu, lokalnie przechodzą też burze. W sumie to bardzo dobrze, gdyż od kilku tygodni nie było już porządnego deszczu w naszym kraju. Wydarzenia sprzed tygodnia dodatkowo uwypukliły problem niedostatku opadów, kiedy nad znacznym obszarem kraju wystąpiła najprawdziwsza zamieć piaskowa znana z  suchych stref klimatycznych. Wystąpiło też wiele kolejnych pożarów lasu i traw.

Niewielki pożar traw w Żarach. Autor Damian Zbieg – Meteo24

Niewielki pożar traw w Żarach. Autor Damian Zbieg – Meteo24

Kolejne dni przyniosą dość zmienną aurę. Do około piątku (03.05) powinno być umiarkowanie ciepło z temperaturami maksymalnymi sięgającymi w kraju do około 15-22 st.C. Pojawiać się będą także opady deszczu o charakterze przelotnym i ciągłym. Lokalnie może także zagrzmieć.

Źródło danych: wetter3.de

03 maja miałaby nastąpić dynamiczna wymiana mas powietrza polarnomorskiego na rzecz arktycznej morskiej. Sprawcą tego zamieszania miałby być rozległy niż znad Skandynawii z jego młodszym centrum nad Bałtykiem. Pojawiłby się silny wiatr, a burze przybrać mogą na mocy. Za frontem miałoby się pojawić sporo opadów konwekcyjnych i nie byłby to już tylko deszcz, ale także krupa śnieżna, a nawet lokalnie śnieg i to nie tylko w górach. Co bardziej problematyczne w nocy mogłyby pojawić się niebezpieczne przymrozki.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetter3.de

Podsumowując najprzyjemniej byłoby na początku majówki. Wtedy aura raczej nie powinna zbytnio zepsuć rodzinnego grilla, czy wycieczki. Jednak potem może nas czekać lekkie załamanie aury. Raczej na pewno nie będzie to taka bardzo ciepła majówka jak ta, którą mogliśmy się cieszyć rok temu.

Comments are closed.