Uwaga! nad Polską występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego!

Obszar naszego kraju cały czas pozostaje pod wpływem ciepłych i dość mało wilgotnych mas powietrza, które między innymi napływają prosto z południowego-wschodu i południa Europy. W dodatku nad całym obszarem Polski utrzymuje się i prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie utrzymywać się najwyższy stopień zagrożenia przed pożarami.

 

Zdjęcie Ilustracyjne – Pixabay

 

Źródło danych Synoptycznych – DWD

 

Poza tym pogodę kształtuje cały czas wyż znad Białorusi i Ukrainy, który między innymi z upływem godzin znad Sahary przyniesie ze sobą pył. W wyniku tego duże ilości pyłu saharyjskiego będą dodatkowo wpływać niekorzystnie na jakość powietrza. Póki co największym zagrożeniem nad obszarem kraju są pożary, które wybuchają w efekcie występującej suszy. Warto przypomnieć, że pożar spowodowany w lasach czy na łąkach często zaliczany jest przez nieostrożność ludzi lub podpalenia. Znacznie często i miejscami też rzadziej do pożaru lasów a szczególnie traw dochodzi samoistnie, w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego, które między innymi bardzo często  i obecnie oddziałuje na dużym obszarze Polski. Na dość początkowo liczne opady deszczu i burze, które związane będą z układem niskiego ciśnienia znad Morza Północnego z systemem frontów atmosferycznych możemy  liczyć w najbliższych dniach i prawdopodobnie też z początkiem nowego miesiąca. Ale póki co musimy mieć w dalszym ciągu nadzieje i nastawienie, że sytuacja w pogodzie znacząco się poprawi lub pogorszy.

 

 

Źródło danych – bazapozarow.ibles.p

 

 

 

Źródło danych – dust.aemet.es

 

Natomiast duże ilości pyłu znad Sahary w wyniku południowych wiatrów będą docierać przez Morze Śródziemne do zachodniej i środkowej części Europy. Według najnowszych prognoz największe ich występowanie ma stopniowo docierać między innymi do Włoch w region Alpejski oraz jego znaczna koncentracja będzie również występować w zachodniej części kraju i dodatkowo też w całej Polsce.

 

Źródło danych – dust.aemet.es

 

Z kolei do końca tego tygodnia pył saharyjski najprawdopodobniej zacznie zanikać i stopniowo będzie przesuwał się dalej w kierunku południowej Skandynawii i Rosji. W dodatku opadający pył będzie zalegać między innymi na szybach i karoseriach samochodowych.

 

 

 

 

Comments are closed.