Zbliża się gorący podmuch sirocco!

W prognozach na kolejne dni utrzymują się bardzo ciekawe zdarzenia pogodowe, których zapowiedź możemy już zaobserwować na południu Europy. Jest to początek sirocco – gorącego wiatru znad Afryki.

Zdjęcie ilustracyjne – pixabay.com

Zaobserwować to można m.in. na zdjęciach satelitarnych i mapach synoptycznych. Wyż, który do tej pory kształtował pogodę w Polsce zanikł, a  nowy ośrodek rozbudowuje się nad wschodnią Europą, zaś daleko na zachodzie rozbudowuje się zatoka niżowa. Już samo to zmieni układ wiatrów, które zaczną wiać z sektora południowo-wschodniego, następnie południowego, otwierając przy okazji korytarz gorącym masom powietrza znad Afryki.

Źródło danych: sat24.com

Źródło danych: DWD

Cechą charakterystyczną dla takiego napływu masy zwrotnikowej jest obecność pyłu znad Sahary w postaci wyraźnego zmętnienia pomiędzy chmurami, co trochę widać na powyższym zdjęciu satelitarnym. Do Polski ów napływ sięgnie między środą, a piątkiem (24/26. 04)

Źródło danych: University of Athens

Wówczas na krótko zapanuje iście letnia aura. Na termometrach zobaczymy w wielu regionach ponad 25 st, a lokalnie nawet możliwe będzie przekroczenie 28/29 st.C! Najcieplej będzie w piątek przed samym frontem, który zakończy epizod prawdopodobnie licznymi, całkiem gwałtownymi burzami. Do tego czasu niebo będzie mętne, ciekawe mogą się okazać obserwacje wschodów i zachodów słońca. Pył też o czerwonawym zabarwieniu będzie się osadzać np. na samochodach, ale pamiętajmy, że ten pył to będzie i tak tylko jednym ze składników zanieczyszczeń, wśród których trzeba wymienić rodzimy kurz, czy pyłki różnych roślin.

Źródło danych: wetter3.de

Źródło danych: wetterzentrale.de

Źródło danych: wetterzentrale.de

Wiatr sirocco jest dość częstym zjawiskiem na wiosnę, lecz niektórzy uważają, iż jego pojawienie się zwiastuje gorące lato. Tak czy inaczej przed nami pierwszy w tym roku epizod letniej aury.

Comments are closed.